BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Már alakulnak a földvásárlást ellenőrző helyi bizottságok

Aki csak teheti, az új földtörvény rendelkezéseinek életbe lépése előtt igyekszik nyélbe ütni földvásárlási ügyleteit. Néhány hónap múlva ugyanis sokkal nehezebb lesz, földbizottságok is felügyelik majd a folyamatot.

A tulajdoni korlát minden magánszemély esetében 300 hektár – ennyivel rendelkezhet valaki Magyarországon az új törvény értelmében. Ez változatlan a korábbi törvényi szabályozáshoz képest. A birtokmaximumról szólva a jelenleg érvényben lévő törvény 2500 hektáros felső korlátot ír elő, de kevesen tudják, hogy ez a határ meghaladható. Amennyiben a földtulajdonos az államtól bérel területet, több ezer hektáros ingatlanból tehet szert bevételre. Az új törvény gátat szab ennek, életbe lépésétől 1200 hektár lesz a felső birtokhatár, amibe a tulajdon és a bérlet együttesen beleszámít. Ha valaki például 300 hektáros föld tulajdonosa, akkor ezen felül legfeljebb 900 hektárt vehet bérbe, így éri el az 1200 hektáros felső birtokkorlátot.

Mint a lapunk által megkérdezett szakértő kifejtette, ettől a határtól három esetben lehet eltérni: ha a tulajdonos állattartó egyben, és takarmánytermesztésre használja területét, ha vetőmagot termel, vagy ha a gazdálkodó termelőszervezet a tagjaitól bérel földet. Ezekben az esetekben 1800 hektár a birtokmaximum.

A tulajdonszerzés felügyeletében kulcsszerepe lesz a helyi földbizottságoknak. A vevő vagy az elővásárlási jogosult mostantól kizárólag akkor köthet földtulajdonszerzésre irányuló szerződést, ha megszerzi a bizottság támogató nyilatkozatát. E támogató nyilatkozat hiányában a hatóságnak kötelező elutasítani a földszerzési kérelmet. Az új testület településenként 3–9 főt számlál majd, és a helyi gazdálkodók maguk közül választják majd a tagokat.

Élénkülő piac

A tulajdonszerzés új szabályozása alaposan megmozgatta a földárakat. A régióban a Duna mentén jegyzik a legmagasabb tarifákat, de a leggyengébb területeken is emelkedtek az árak. A korábbi 567 ezer forintról 626 ezer forintra, azaz bő 10 százalékkal nőtt egy év alatt az eladott termőföldek átlagos hektárára. A régió megyéi a középmezőnyben elhelyezkedve átlagos drágulást mutatnak. A legmagasabb tarifákon a baranyai és tolnai Duna menti területek mentek el, de a térségben leggyengébb termőterületnek számító Hegyháton is emelkedtek az árak.


Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.