BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Gáz is kell a tárolókba

Meghirdette szabad kapaci­tásait a Magyar Földgáztároló Zrt. Épp jókor: a bérlők bespájzolhatnak a télre, de felkészülhetnek keleti gázimportunk esetleges elakadására is. A tárolók feltöltését azonban megnehezítik a nyugat felőli behozatalunk korlátai és az, hogy a várhatóan holnap meginduló reverz gázszállításunk miatt Ukrajna felől sem számíthatunk jelentős behozatalra

Árverésen hirdette meg szabad kapacitásait a Magyar Földgáztároló Zrt. (MFGT). Hely van – a létesítmények öthatoda még üres –, és az időzítés is jó, hiszen most szerezhető be a télre, illetve a kelet felőli importunk esetleges elakadása esetére szükséges gázmennyiséget.
Kérdés, honnan lesz elég gáz. Az egyik gond az, hogy az Ausztria felől várt olcsó gáz beszerzését lehetővé tévő kapacitások nem túl nagyok, és nem is férnek hozzá túl sokan.

Az érintett, mosonmagyaróvári átvételi ponton napi 14,24 millió köbméter hozható be, de e kapacitás bő harmadát, napi ötmillió köbmétert a szabályozás elkülönítette az állami nagykereskedőnek, hogy az az egyetemes szolgáltatás számára olcsó gázt vásárolhasson. A többi kereskedő, illetve az önmaguknak vásárló felhasználók csak a maradék kapacitáson osztozhatnak, amelyet épp most tendereztet a rendszerirányító FGSZ Földgázszállító Zrt. Annak érdemes tehát az MFGT holnap déli árverésén részt vennie, aki előzőleg már kapacitáshoz jutott az FGSZ-nél, vagy, aki tudja, hogy mely importőrtől szerezhet majd gázt, hogy betárolhassa.

A vásárlási kedvet csökkenthetik a hatóságilag ellenőrzött, de magas szállítási tarifák is. Buday Pál, az FGSZ igazgatósági tagja egy februári rendezvényen elmondta, hogy cége tarifái azért nem szoríthatók le kellően, mert a hálózat nincs kellően kihasználva, részben a kis tranzit miatt. (Az FGSZ nemrég arról tájékoztatta lapunkat, hogy nulla megtérüléssel dolgozik, mert bár a piaci tevékenységének 3,4 százalékos a megtérülése, de ezt lerontja a rezsicsökkentéssel kapcsolatos szabályozás hatása.) Bespájzolható természetesen az Ukrajna felől behozott, orosz gáz is, de úgy tűnik, ebből éppen holnaptól kevesebb lesz.

A tervek szerint ugyanis egy francia társaság május 21-én indítja be a Magyarországon keresztüli, Ukrajnába történő reverz (backhaul) gázexportját. Ekkortól tehát egy olyan gáztétel, amely papíron eredetileg beérkezne Magyarországra, Ukrajnában marad, csökkentve az itt betárolható, azaz a hazai gázbiztonságot javító mennyiséget. Ukrajnába naponta legfeljebb 16,7 millió köbméter gáz juttatható Magyarország felől.

Importálhatnánk továbbá Horvátország felől is napi 19,18 millió köbmétert, ha lenne mit, és ezzel a kör majdnem be is zárul a kör. Mint Orbán Viktor miniszterelnök is rámutatott a V4-ek napokban tartott, Globsec találkozóján: „bár Magyarország Horvátországba és Romániába tud gázt szállítani, fordítva ez nincs így”. Igaz, tölthetők a tárolók hazai termelésű gázból is, de a felhozatal esik: míg 2011-ben 1,9 milliárd köbméter volt, 2012-ben már csak 1,2 milliárd körüli, tavaly pedig mintegy 1,1 milliárd.

Már 3,5 milliárd dollár az ukrán gázadósság

Alekszej Miller, a Gazprom első embere és Andrej Koboljev, az ukrán Naftogaz vezérigazgatója pénteken Amszterdamban megvitatták az ukrán társaság gázadósságának lehetséges rendezését.

A 2013-ban és a 2014-ben ki nem fizetett szállítmányok értéke már 3,508 milliárd dollárt tesz ki, beleértve a márciusi és az áprilisi tételeket is.

Ezért a Gazprom, a szerződéses feltételeknek megfelelőn júniustól csak előre fizetés ellenében szállít.

Ukrajna annyi orosz gázt fog kapni, amennyinek az árát előre át is utalja. A Reuters hírügynökség szerint Günther Oettinger uniós energiabiztos jelezte: EU-orosz-ukrán gázártárgyalások indulnak az ügy június 1-ig történő megoldása érdekében.

A 2013-ban és a 2014-ben ki nem fizetett szállítmányok értéke már 3,508 milliárd dollárt tesz ki, beleértve a márciusi és az áprilisi tételeket is.

Ezért a Gazprom, a szerződéses feltételeknek megfelelőn júniustól csak előre fizetés ellenében szállít.

Ukrajna annyi orosz gázt fog kapni, amennyinek az árát előre át is utalja. A Reuters hírügynökség szerint Günther Oettinger uniós energiabiztos jelezte: EU-orosz-ukrán gázártárgyalások indulnak az ügy június 1-ig történő megoldása érdekében. -->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.