Az Országos Atomenergia Hivatal (OAH) által tartott közmeghallgatáson valamivel több mint százan gyűltek össze a paksi városháza tanácstermében.
Eck József, az MVM Paks II. Atomerőmű Fejlesztő Zrt. projektmenedzsment igazgatója beszámolt arról, hogy a tervezett atomerőművi blokkok leendő telephelyének vizsgálata során egyebek között földtudományi, meteorológiai, hidrológiai értékelést végeztek, értékelték a kibocsátások hatásait, az ember okozta külső veszélyeket.
Hullán Szabolcs, az Országos Atomenergia Hivatal nukleáris biztonsági főigazgató-helyettese az engedélyezés folyamatát ismertette. Hangsúlyozta, hogy a nukleáris létesítmények, így az atomerőművek is életciklusuk minden szakaszában folyamatos hatósági felügyelet alatt állnak annak érdekében, hogy a biztonsági követelmények mindenkor teljesüljenek.
Schmuck Erzsébet, az LMP képviselője az MTI-nek elmondta: több kérdésre még nem kapott választ, beleértve a blokképítéshez kapcsolódó egyéb beruházásokat, illetve azt, hogy a hűtéshez használt vizet honnan nyerik majd. Rámutatott: a paksi erőmű bővítése olyan horderejű kérdés, amiről az egész társadalomnak kellene döntenie.
Fichtinger Gyula, az OAH főigazgatója az MTI-nek kifejtette, hogy az engedélyezéshez kapcsolódó követelményrendszer felülvizsgálatát 2009-ben kezdték el, akkor, amikor a parlament felhatalmazást adott az új atomerőművi blokkok létesítésének előkészítésére. Ez a rendszer teljes mértékben megfelel a nemzetközi gyakorlatnak és elvárásoknak, összhangban van az EU elvárásaival, valamint a szomszédos országok gyakorlatával.
A telephely engedélyezése kétlépcsős eljárás, most az első szakasz zajlik. A következőben a telephely-jellemzőket értékelik. Ezt a létesítési, majd az üzembe helyezési, végül az üzemeltetési engedély követi.
Jávor Benedek, az Együtt-PM országgyűlési képviselője, aki részt vett a közmeghallgatáson, telefonon az MTI-nek kifejtette: az MVM Paks II. Atomerőmű Fejlesztő Zrt. képviselője egy tizenegy tanulmányból álló csomagra hivatkozott, amely megalapozza a telephely-engedélyezési eljárást. Elmondása szerint kérdésére Nagy Sándor vezérigazgató azt válaszolta, hogy "nem tartják pillanatnyilag előnyösnek a nyilvánosságra hozatalát". Közölte: még ma kikéri a zrt.-től a tanulmányokat, amennyiben nem kapja meg, akár bírósági úton is érvényt szerez a közérdekű adatok nyilvánosságának.
Az ellenzéki politikus hozzátette: számos konkrét kérdés hangzott el a hűtővíz megoldásával, egy dunai duzzasztóművel, egy szivattyús energiatározóval és a hálózatfejlesztéssel kapcsolatban, "mindezekre elutasító válaszokat kaptunk" - mondta. A paksi atomerőmű bővítése úgy fog megvalósulni, hogy a kormányzat, a fejlesztési minisztérium, az MVM vagy a Paksi Atomerőmű Zrt. nem tud választ adni semmilyen érdemi kérdésre - jegyezte meg.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.