Az Alstom igazgatótanácsa szombat este egyhangúlag jóváhagyta a GE ajánlatát, amelynek keretében 12,35 milliárd euróért bizonyos feltételekkel a francia nagyvállalat átadja az energetikai divízióját az amerikai óriásnak.
"Ez egy háromszorosan nyerő projekt. Az Alstomnak azért, mert megerősíti a pozícióját és a munkahelyeket, a GE-nek és a francia államnak pedig azért, mert a megállapodás tervezete teljes egészében megfelel a kormány elvárásainak az energia- és a közlekedési szektor területén" - közölte Patrick Kron, az Alstom elnök-vezérigazgatója.
Jeff Immelt, a GE elnöke szerint "olyan fantasztikus ipari projekt jött létre, amely világelső lesz az energetikában".
A megállapodás feltételeit a francia kormány szabta, amely péntek este jelentette be, hogy az állam 20 százalékos részesedést vásárol a jelenleg magánkézben lévő Alstom francia nagyvállalatban, s legfőbb részvényesként bizonyos feltételekkel elfogadja a General Electric (GE) ajánlatát a konglomerátum energetikai ágazatának felvásárlására. A kormány a jelenleg legnagyobb részvényesnek számító Bouygues 29 százalékos részesedésének kétharmadára tett ajánlatot.
A felek szombaton egész nap tárgyaltak. A francia hírügynökség úgy értesült, hogy este meg is állapodtak, később azonban kiderült: a tárgyalások még folytatódnak. A francia elnöki hivatal jelezte, hogy várhatóan még a hétfői tőzsdenyitás előtt meglesz a megállapodás a részvényátadásról, még akkor is, ha azt nem írják alá addig".
A Bouygues 2006-ban az államtól Nicolas Sarkozy akkori államfő közbenjárására vette meg a 29 százalékos tulajdonrészt, hogy megmentse az Alstomot, s hogy az Areva nukleáris óriáscéggel közös nagyvállalat hozzon létre. Ez azonban utóbb nem valósult meg, ezért a Bouygues már hónapokkal ezelőtt maga jelentkezett be az államnál az Alstom-részvények visszaadására.
A Bouygues ráadásul nemcsak 20 százaléktól, hanem a teljes tulajdonrésztől szeretne megszabadulni. A kormány a péntek esti tőzsdezárás árfolyamainak megfelelően 28 eurót ajánl a részvényekért, a Bouygues viszont 35 eurót szeretne kapni részvényenként.
Francois Hollande francia elnök szombaton azt mondta, hogy "amennyiben nem lesz előrelépés a Bouygues-gal, és amennyiben nem olyan áron történik az eladás, amely a kormánynak elfogadható, akkor természetesen újra kell gondolni az együttműködést a GE-vel a bejelentetthez képest".
Az Alstom mindezek ellenére már részletesen bemutatta az új nagyvállalat legfőbb jellemzőit, amelynek lényege, hogy a francia cég megtartja a vasúti szerelvényeket gyártó divízióját, amelyet meg is kíván erősíteni, a GE-vel pedig szövetségre lép az energetikai divízióban.
A GE az Alstom forgalmának hetven százalékát biztosító energetikai ágazatért április óta 12,35 milliárd eurót ajánl. A kormány által szabott feltételek szerint az energetikai ágazatban az Alstom és a GE 50-50 százalékos tulajdonrésszel közös vállalatot hoz létre a gázturbinák, a vízierőművek és az energiahálózatok divíziójában. A francia kormánynak a cég döntéshozatali folyamatában vétójoga lesz, s megtarthatja a nukleáris fejlesztések szellemi tulajdonát. Az Alstom látja el ugyanis a francia nukleáris erőműveket gázturbinákkal, ezért Párizs nem venné jó néven, ha az ország szuverenitását érintő szektor amerikai ellenőrzés alá kerülne.
MTI-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.