Táblagépet ígért nekik 2013-ban az az óta távozni kényszerült egészségügyi államtitkár, Szócska Miklós, de a többség egyelőre kénytelen beérni egy elavult asztali számítógéppel, amin semmilyen modern program nem futtatható. Mégsem ez a védőnők legnagyobb problémája – derül ki abból a kvázi nyílt levélből, amelyet a Magyar Védőnők Egyesülete (MAVE) tett közzé a védőnői szolgálat fennállásának 99. évfordulója alkalmából.
„Tisztelettel kérjük a most alakuló kormány tagjait, kiemelten az egészségügyért felelős minisztert, az egészségügyi államtitkárt, hogy tegyen lépéseket annak érdekében, hogy az alapellátás keretében működő védőnői ellátás finanszírozásában - ezen belül a védőnők bérében - is megnyilvánuljon a védőnői hivatás elismerése. A védőnői bértábla emelésével a védőnők kerüljenek egy szintre a szakellátásban dolgozó diplomásokkal.
Kérjük intézkedésüket, hogy megszűnhessen az a méltatlan állapot, hogy egyes területeken a védőnők – a jogszabályban lefektetettek ellenére – napi konfliktusok árán sem jutnak hozzá az őket megillető illetménykiegészítéshez, hogy vannak olyan területek, ahol a minimumfeltételek sem állnak rendelkezésre, hogy sok helyen nem fizetik a helyettesítés idején nyújtott többlet feladatokat, hogy a mindennapi munkát segítő informatikai háttér ne kiváltság, hanem mindennapi gyakorlat lehessen” – olvasható a közleményben.
Csordás Ágnes, a MAVE elnöke hozzátette: sokan a mai napig nem kapták meg, vagy nem teljes egészében az elvileg 2012 őszétől járó illetménykiegészítést, és bár nagyon sok körzetben kell helyettesítést ellátni, azt gyakorlatilag ingyen várják el a munkáltatók. A szolgálat egésze számos szempontból rendkívül heterogénné vált: van, akinek a munkáltatója biztosítja a tabletet, a mobiltelefont, az internet-elérhetőséget és fizeti a gépkocsi-használatot, ezt azonban legfeljebb a védőnők 20 százaléka mondhatja el magáról. A másik véglet, amikor a védőnő düledező tanácsadóban, elavult számítógéppel kénytelen dolgozni, és nem hogy úti átalányt nem kap, az illetménykiegészítésért is szó szerint kuncsorognia kell.
A védőnők fizetése jelentősen elmarad az egyéb diplomás szakdolgozókétól, mert rájuk nem ugyanaz a bértábla vonatkozik, emiatt egy kezdő védőnő fizetése bruttó 122 ezer forint, szemben például egy diplomás kórházi ápolóval, gyógytornásszal vagy dietetikussal, akinek az esetében 161 ezer forint az induló bér.
Mindezek a tények különös felhangot adnak annak a májusi bejelentésnek, amely szerint akár már a nyárra megkaphatja a hungarikum címet az európai szinten is egyedülálló magyar védőnői szolgálat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.