BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Sztárok tűnhetnek el a YouTube-ról

Napokon belül blokkolhatja a YouTube videomegosztó portál olyan neves előadók klipjeit, mint Adele vagy az Arctic Monkeys – értesült a Financial Times. Az indok: a zenészek független kiadói nem írták alá a portál új szerződését, amely komolyan megváltoztatja a zeneszolgáltatások rendszerét.

A Google tulajdonában lévő YouTube az előfizetéses rendszerre kíván belépni, úgy, hogy egy havi fix összegért bármilyen eszközön lehetővé tenné videók megtekintését hirdetések nélkül. Ezenkívül lehetségessé válna a letöltés is, hiszen internetkapcsolatra sem lenne szükség az újfajta streameléshez.

Az egyre jobban terjedő pénzes streaming szolgáltatási piacra való belépéshez a zenepiac 95 százalékát képviselő kiadók már beleegyezésüket adták – nyilatkozta a lapnak Robert Kyncl, a YouTube tartalomért felelős igazgatója.

Ami a maradék öt százalékot illeti: a független kiadók – köztük az Adele-t képviselő XL vagy az ugyancsak brit Arctic Monkeysé, a Domino – a videomegosztó által szabott feltételeket a kis cégek számára előnytelennek és így tárgyalásra alkalmatlannak tartják. A független cégeket képviselő szövetség, az Impala pedig bejelentette, ha a YouTube nem változtat ezeken, az Európai Bizottsághoz fordulnak.

A kiadók a Financial Times szerint attól tartanak, hogy a fizetős szolgáltatás negatívan érintheti olyan konkurensek piacát, mint a Deezer vagy a Spotify, a szerződéssel pedig az a fő gondjuk, hogy az elsősorban az ingyenes szolgáltatás kiterjesztését irányozza elő. Kyncl ezt cáfolta, mondván, az ő céljuk is az, hogy minél több embert a fizetős szolgáltatás felé tereljenek.
A YouTube, amelynek havonta több mint egymilliárd felhasználója van, az igazgató elmondása szerint napokon belül megkezdi tesztelni az új rendszert, amely a tervek szerint a nyár végén lesz publikus.

Veszélyforrások
A brit hírszerzés előzetes figyelmeztetés nélkül ellenőrizheti a Google, a Twitter, a Facebook és a webalapú e-mailek forgalmát, mivel ezek külföldi cégek – közölte a londoni kormány. A BBC szerint ez az első alkalom, hogy elismerték, az amerikai NSA-hoz hasonlóan a GCHQ is adatokat gyűjt bizonyos oldalakról.

Charles Farr, a brit nemzetbiztonsági szolgálat vezetője szerint a közösségi oldalak vagy a keresőmotorok használata, akárcsak az internetes levelezés „külső kommunikáció”-nak számítanak, ilyen módon pedig potenciális veszélyforrásként ellenőrizhetők.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.