Nagy István, az FM parlamenti államtitkára a napokban azt mondta: a készülő rendelet szerint a felvásárlók és a feldolgozók csak a szokványos beszerzéseiket – az elmúlt hároméves átlagot – meghaladó felvásárlás után vehetik majd igénybe a támogatást. Erre a kikötésre azért volt szükség, mert így érhető el a fő cél, a piaci többlet időleges kivonása – hangsúlyozta az államtitkár.
A feszültséget az okozta, hogy az idén kimagaslóan bő, 83 ezer tonnás termés várható, s ez az ötéves átlagot 22 százalékkal haladja meg. A minisztérium a tervek szerint 800 millió forint támogatást nyújt 10-15 ezer tonna meggy feldolgozásához. A tárca a piacstabilizációs intézkedéssel azt kívánja elérni, hogy a támogatás az érintett feleknek, beleértve a meggytermelőt is, az anyagi helyzetén javítson. Az elképzelés szerint az állam azokat a termelői értékesítő szervezeteket, feldolgozókat és termelőket támogatja, akik késztermék –elsősorban üveges meggybefőtt – előállításával vállalják a mostani többlettermés kivonását a piacról. Az igénybe vehető forrás mértéke üvegen-ként 40 forint lesz. A szakemberek megkezdték a konstrukció részleteinek kidolgozását, és a szakmai egyeztetések után véglegesítik azt.
A szaktárca célja, hogy a meggy termékpályán is elősegítse a termelők, a feldolgozók és a kereskedők közötti tartósabb üzleti kapcsolatok kiépülését. A tárca azt is hangsúlyozta: a feldolgozandó meggynek hazai fajtának kell lennie, a feldolgozásnak pedig 2014 június 20. és július 20. között kell megvalósulnia. A támogatási kérelmek benyújtását, és ennek feltételeit előre láthatóan a július második felében megjelenő jogszabály tartalmazza.
Magyarországon az ország területéhez képest viszonylag nagy területen, majdnem 15 ezer hektáron vannak meggyültetvények, az átlagos éves termés az időjárástól függően 60-70 ezer tonna körül alakul. Az idei termés leginkább az enyhe télnek, és a tavaszi fagyok elmaradásának köszönhető. A tél annyira enyhe volt, hogy sokáig úgy tűnt, még ennél is több meggy lesz, a tavaszi jégkár azonban a kiugró rekordot jó évre mérsékelte
Mártonffy Béla, a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet (FruitVeB) elnöke szerint az ágazat kiemelt terméke a meggy. A Németországban kedvelt – eladott – meggybefőtt közel 80 százaléka magyar gyümölcsből készül, ugyanakkor „a feldolgozóipar és a marketing gyengesége miatt nem tudjuk a lehetőségeinket eléggé kihasználni” – fogalmazott a közelmúltban. A szakértők egyetértettek abban, hogy a meggyre mint csúcsgyümölcsre új stratégiát kell tervezni, mivel „az áfatrükkel operáló szabadcsapatok tönkreteszik a piacot”.
A napokban a minisztériumhoz fordult segítségért a térségben jelentkező meggyértékesítési gondok miatt a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Agrárkamara. Rácz Imre, a szervezet elnöke elmondta: Szabolcsban mintegy négyezer hektár meggyültetvény van, és erre nehéz lesz piacot találni.
Kiemelt figyelem az agráriumnak
A kormányzati munkában az elkövetkező időszakban kiemelt figyelmet kap a vidék- és agrárfejlesztés – mondta Lázár János, a Miniszterelnökséget vezető miniszter. Több mint ezer milliárd forint áll rendelkezésre a fejlesztések elősegítésére, a vidéki társadalom felzárkóztatására, integrációjára, az esélyegyenlőség megteremtésére, valamint a különböző gazdasági lehetőségek kihasználására. Nem mindegy, hogy ez a jelentős forrást miként fogják elosztani, azt széles körben kell hozzáférhetővé tenni – hangsúlyozta. „Ez az utolsó lehetőség arra, hogy a vidéken zajló nagyon negatív társadalmi folyamatokban ezeket a forrásokat az eddigieknél igazságosságosabban, méltányosabban, jobban, hatékonyabban lehessen felhasználni” – tette hozzá.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.