Nem tartják kizártnak a tejtermelők, hogy újabb demonstráción tiltakoznak az import tejtermékek nyomott áron való hazai értékesítése ellen – közölte Istvánfalvi Miklós, a Tej Terméktanács társelnöke egy budapesti sajtóbeszélgetésen. A július 8-i tiltakozást értékelve a résztvevők hangsúlyozták: azon kereskedők ellen demonstrálhatnak, amelyek semmit nem tesznek azért, hogy kínálatukban növekedjen a belföldön előállított termékek aránya. Ezzel párhuzamosan tárgyalnak a hatóságokkal, amelyektől az importszállítmányok fokozottabb ellenőrzését, illetve a termékekkel való áfacsalás kiszűrését várják el. Mint elmondták: azt feltételezik, ha a magyarországi boltokban 169 forintért, Szlovákiában pedig 40-60 forinttal drágábban kínálják ugyanazt a terméket, az árkülönbség oka az, hogy a behozatali láncban elcsalják az áfát. Ezzel kapcsolatban nagyjából tíz feljelentést tettek már a NAV-nál – mondta el Istvánfalvi Miklós, hozzátéve, a hazai és az importtermékek eltérő árrése miatt is 30-40 esetben tettek bejelentést a felelős hatóságnál, a NÉBIH-nél.
A termelők határozottabb fellépést várnak el a hatóságoktól, a kormánytól és az agrárkamarától is. Nehezményezték, hogy a Földművelésügyi Minisztérium és a Nemzeti Agrárkamara is csak támogatásáról biztosította a demonstrálókat, segítséget nem kínált fel. Elképzelhető megoldásnak tartják az áfa csökkentését (a tej esetében 18 százalékos a forgalmi adó, szerintük 5 százalék lenne kívánatos), illetve a fordított áfa bevezetését is az ágazatban. Kiemelték: egy hasonló lépés elegendő volt ahhoz, hogy a gabonaágazat kitisztuljon.
Hegedűs Imre, a demonstrációs bizottság vezetője elmondta: a termelők leginkább azt sérelmezik, hogy az ultrapasztőrözött tejek és a félkemény sajtok belföldi piacán túlsúlyban vannak a külföldi termékek. Pedig – mint mondta – a magyar raktárak is tele vannak ezekkel az árukkal, vagyis belföldről is hasonló feltételekkel szerezhetők be, mint külföldről.
A termelők attól tartanak, a túlkínálat miatt a feldolgozók lenyomják a felvásárlási árakat. Ez a legfrissebb, májusi adatok szerint kilónként 104,4 forint – gyakorlatilag megegyezik a szlovákiai árral –, ami a tejtámogatásokkal együtt enyhe pozitív eredményt hoz a termelőknek. Ha azonban 100 forint alá kerül az ár, az mindenképpen veszteségessé teszi a termelést, különösen annak fényében, hogy a termelők az elmúlt években komoly fejlesztéseket hajtottak végre az élelmiszer-biztonsági és az állatjóléti előírások teljesítése érdekében – hangzott el.
A termelők képviselői hangsúlyozták: az elmúlt időszak több változása is kedvezőtlenül érintette az ágazatot. Így az importdömpingen túl a földtörvény módosítása, az agrártámogatási rendszer tervezett átalakítása, illetve az európai uniós tejkvótarendszer megszüntetése is komoly csapást jelent – mondta el Hegedűs Imre. Az eredetileg piacvédelmi eszközként bevezetett tejkvótarendszer jövő márciusban szűnik meg az EU-ban. Szakértők az össztermelés 4-6 százalékos bővülésére számítanak, de ez vélhetően a nagy termelőknek, például Írországnak, Nagy-Britanniának, Franciaországnak, a németeknek, a dánoknak, illetve a régióban a lengyeleknek hozhat nagyobb piacot, a magyar termelők számára inkább a verseny fokozódását érzékelik majd.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.