– Hogyan értékeli az FCSM elmúlt évi teljesítményét?
– Társaságunk – a korábbi évekhez hasonlóan – eredményes évet zárt. Mint azt a 2013-ban is elvégzett ügyfél-elégedettségi vizsgálataink is visszaigazolják, az FCSM magas színvonalon, zökkenőmentesen biztosítja a fővárosi lakosok és vállalkozások részére a közműves szennyvízelvezetési és -tisztítási közszolgáltatást. A társaság teljesítménye egyenletes és kiegyensúlyozott. Az ágazat tevékenységét átfogóan szabályozó víziközmű-szolgáltatásról szóló törvény előírásaiból eredő kötelezettségeinknek maradéktalanul eleget tettünk, az országban az elsők között kaptuk meg a végleges, feltétel nélküli víziközmű-szolgáltatói működési engedélyt a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivataltól.
– Mi segítette, illetve mi hátráltatta a beruházásokat és a gazdaságos működést?
– A tárgyévi beruházásainkat az előző években készítjük elő, így a beruházási munkáink általában a tervek szerint alakulnak. A csatornarekonstrukciók tervezését, engedélyeztetését és kivitelezését a fővárosi önkormányzattal és a kerületi önkormányzatokkal, továbbá a BKK-val fennálló jó együttműködés elősegíti. A csatornarekonstrukciók a fővárosi útfelújításokhoz, villamospálya-felújításokhoz is igazodnak, ezért ezek megvalósítása során figyelemmel kell lenni az útfelújítások, villamospálya-felújítások kivitelezési ütemezésére is, ami időbeli kötöttséggel jár, és esetenként a tervezett csatornarekonstrukció határidő-módosítását igényli.
– Milyen az FCSM által ellátott terület csatornázottsága és annak minősége az uniós elvárásokhoz képest?
– Az FCSM, mint közszolgáltató, a csatornázott ingatlanok tekintetében a főváros teljes területén ellátja a szennyvízelvezetési és -tisztítási víziközmű-szolgáltatást. A főváros jelenlegi átlagos csatornázottsága 96 százalékot megközelíti az uniós elvárások szintjét. A fővárosi önkormányzat beruházásában európai uniós támogatásból most megvalósuló, 2015-ben befejeződő Budapest Komplex Integrált Szennyvízelvezetése (BKISZ) projekt eredményeképpen a fővárosban a közcsatorna-hálózatba bekötött és beköthető lakások aránya 99 százalékos lesz. A csatornahálózat műszaki állapota jó, a hálózat-fenntartási és üzemeltetési szolgáltatási színvonal magas. Társaságunk évente átlagosan mintegy 5 milliárd forintot fordít az általa üzemeltetett víziközművek felújítására, rekonstrukciójára, korszerűsítésére.
– Hogyan érinti a társaság tevékenységét a víziközmű szakma koncentrálódása?
– A víziközmű-szakma integrációja szerintünk szükséges volt, tekintettel arra, hogy a víziközmű-szolgáltatás költséghatékony ellátása csak optimális üzemméret mellett biztosítható. A Fővárosi Csatornázási Művek Zrt. a főváros teljes lakossága részére ellátja a víziközmű-szolgáltatást, így a 10 legnagyobb víziközmű-szolgáltató közé tartozik, ezért az integráció jelentős változást nem hozott a társaság életébe.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.