Ennek alapján várható, hogy a Déli Áramlat magyarországi szakaszát – amely a szerbiaitól az ausztriai határunkig vezet majd – a Nabuccónak kijelölt útvonalon fektetik majd le, a Bács-Kiskun megyét átlósan keresztező, illetve a Röszkén és Városföldön áthaladó változat pedig a fiókba kerül. Ezzel a megoldással A Déli Áramlatnál hasznosíthatók a Nabucco környezetvédelmi tanulmányai és területrendezési dokumentációi.
Ez még akkor is nagy előny, ha a Déli Áramlat Szegedtől délre eső része a Nabuccóétól eltérő nyomvonalon fut majd, és műszaki szempontból is újra kell tervezni. Az idő sürget: a nyomvonaltervnek ugyanakkorra kell elkészülnie, mint a már majdnem összeállított, de azután félretolt, szlovéniai kilépési pontú változatnak kellett volna. A Déli Áramlaton évi 30 milliárd köbméter gáz érkezhet 2017-től Magyarországra.
Most Ukrajna felől évente legfeljebb 20,5 milliárd köbmétert hozhatunk be, de ezt a lehetőséget a múlt péntekig nem tudtuk teljesen kihasználni az Ukrajna felé egy másik csövön folyt kivitelünk miatt. E kivitel szeptember azonban 26-án este leállt a behozatal növelése érdekében. Lehet, hogy nem kellett volna leállítani az egyébként is csak jelképes nagyságú, napi ötmillió köbméter körüli ukrajnai szállítást, ha hamarabb beindul a hazai betárolás.
A Natural Gas Europe (NGE) Ezópusz meséjének tücskéhez hasonlítja Orbán Viktort, amiért a nyáron Magyarország sem készült fel eléggé a télre. Amikor pedig végre lép, azt a szintén télre készülő Ukrajna számlájára teszi. Más kritikák szerint viszont orosz nyomásra zártuk el a gázcsapot, hiszen Orbán Viktor épp a gázstopunk előtt egy nappal tárgyalt a Gazprom első emberével, Alekszej Millerrel. (A szállítás szüneteltetésével nem sérült szerződés, mert úgynevezett megszakítható szállításról volt szó.) Az NGE viszont úgy látja, hogy Magyarországnak túl jók a kapcsolatai Oroszországgal ahhoz, hogy az utóbbi megfenyegesse.
A magyar miniszterelnök például felszólalt az Oroszország elleni, európai szankciók ellen, előzőleg titokban aláírta Moszkvába az orosz hitelből építendő atomerőmű szerződését. A cikk példákat hozott arra, hogy a magyar miniszterelnök miért az orosz érdekek európai uniós képviselője.
Technikailag 500 millió köbméter orosz gáz magyarországi tárolása miatt kellett elzárni a gázcsapot, a tárolásról Seszták Miklós NFM-miniszter és Anatolij Janovszkij orosz energia-miniszter helyettes egyeztetett szeptember 16-án. A mennyiség ideszállítása 2-3 hét.
Mindenképpen jobb, ha a betárolt orosz gáz Ukrajna helyett a térségbeli felhasználókhoz közelebb, Magyarországon van. A hétvégén már másfélszer-kétszer annyi gázt nyomtak az MFGT tárolóiba, mint az előző hetekben, és megemelkedett a biztonsági tárolóba történő betárolás is. Nagyobb lett a szerbiai és a romániai kivitel, vélhetőleg az ottani betárolás felpörgése miatt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.