Olyan vevőket keres a Dunamenti Erőmű termékeire annak új tulajdonosa, a MET Power AG, amelyekkel középtávra is tervezhet. „Vizsgáljuk azokat a finom műszaki részleteket, hogy eldönthessük, mely blokkokban, mely termékek állíthatók elő költséghatékonyan” – mondta lapunknak Lehőcz Balázs Gábor, a MET Power AG vezérigazgatója. Az erőműnek a 200-200 megawattos G1-es, G2-es, illetve a felújított, 400 megawattos G3-as blokkja hadra fogható, de a MET elsősorban a nagyobb hatásfokú G2-re és a G3-ra alapozhat.
Lehőcz Balázs Gábor elutasította lapunk feltevését, hogy a MET az általa beszerzett, olcsó gázzal teheti piacképessé az erőmű áramát, hiszen jelen feltételek mellett a G3-asnál modernebb, gönyűi erőmű áramára sincs vevő. „Egyrészt az olcsó gáz városi legenda. Piaci árú gáz van, amihez bárki hozzájuthat nyugati és keleti forrásból is. Másrészt, bár a gönyűi erőmű sok tekintetben felsőbb kategóriát képvisel, a G3-as blokkunk műszaki paraméterei jobban kedveznek a mostani piaci elvárásoknak” – magyarázta. A gönyűi erőművet ugyanis folyamatos termelésre és nagy kapacitás-kihasználásra optimalizálták, amire azonban a hazai piacon most kevesebb az igény.
A kereslet ma inkább a G3-asnak kedvez, amely alacsonyabb kihasználtság mellett is gazdaságosan indítható, vagyis az úgynevezett zsinórterméktől eltérő termékeket lehet vele célszerűen előállítatni.
Eltérőek az erőmű-tulajdonosok stratégiái is. Míg egy hagyományos multiutility csoportnál a magyarországi erőmű az áramtermelő portfóliónak pusztán egyik eleme, a MET-nél a szerteágazó európai energiakereskedelem optimalizálásának eszköze. Ez utóbbit példázza, hogy a július 1-jén beindított G3-as blokk most épp áll, mert a tőle rendelt áramot a MET más forrásból gazdaságosabban le tudja szállítani.
További százhalombattai terv, hogy a Dunamenti felélesztené korábbi együttműködését a Mol Dunai Finomítójával. Áramot, forró vizet és gőzt is eladna az olajfeldolgozónak. Arra is készül, hogy hasznosítsa a 128 hektáros telephelyének a használaton kívüli, de meghatározó részét. A terület jól megközelíthető vasúton, közúton és vízen is, valamint kiszolgálhatók onnan a közeli, százhalombattai ipari park vállalatai is.
A MET Power működésének megalapozását is segítő MET Magyarország Zrt. tavalyi árbevételéhez viszonyított nyereségességét az iparági kereteken belülinek ítélte meg Lehőcz Balázs. A csoport alacsony költséggel és hatékonyan működik. A Dunamenti Erőmű az 1960-as években a Mol Dunai Finomítójának szerves részeként épült. A szinergia fennmaradt akkor is, amikor a belgiumi Electrabel ellenőrzése alá került. A Dunamenti a privatizációs szerződéssel egyidejűleg hosszú távú árameladási szerződést kötött az MVM-mel. Az ár nem volt túl magas, de garantált átvétel járt vele, ami biztos megtérülést jelentett. Az erőműtársaság akkor került lefelé tartó spirálba, amikor (uniós előírásra) 2008-ban e szerződéseket fel kellett bontani, és az erőműveknek a piacról kellett megélniük.
Gazprom: kisebb profit
A vártnál nagyobb mértékben esett a Gazprom orosz gázipari cég első negyedévi adózott eredménye – közölte az MTI. A március végével záródott három hónapban az adózott eredmény 223 milliárd rubel lett. Ez 41 százalékkal elmarad az egy évvel korábbitól és kisebb a Reuters konszenzusában szerepelt 263,6 milliárd rubelnél. A Gazprom az akkor még Ukrajnának olcsón szállított gázzal és a rubel gyengülésével indokolta a nyereségcsökkenést. Az értékesítési árbevétel 1,56 ezer milliárd rubelre emelkedett az egy évvel korábbi 1,46 ezer milliárdról.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.