BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Fazekas: jön a pénz

„A pénz mindig jókor jön, különösen ha gyorsan érkezik” – így kommentálta Czerván György agrárgazdaságért felelős államtitkár tegnap Komáromban azt, hogy a földművelésügyi miniszter elindította az uniós területalapú támogatások előlegkifizetését. A Solum Zrt. telephelyén megtartott sajtótájékoztató keretében indították el a támogatások első részletének kifizetését. Az eseményen Fazekas Sándor tárcavezető kifejtette: a következő hetekben két ütemben érkeznek meg a támogatási előlegek, amelyek a teljes területalapú 50 százalékát teszik ki. Így a termelők hektáronként 34 ezer forinthoz juthatnak, 177 ezer gazdálkodó kap teljes egészében 127 milliárd forintot.

A kifizetés kapcsán Czerván György is utalt rá, hogy az idei év rendhagyónak számít, hiszen 2014-ben már az új uniós agrárbüdzséből történnek a kifizetések, de még a régi szabályrendszer alkalmazásával. A Közös Agrárpolitika (KAP), így a mezőgazdasági és vidékfejlesztési támogatások elosztása is az uniós költségvetési ciklusokhoz igazodik, ám mivel a KAP részletszabályaival jelentős csúszás után készültek csak el az uniós szervek, ezért az új kasszából idén még a régi szabályok szerint költenek.

Rendhagyó az idei év azért is, mert éppen az új szabályoknak megfelelően 2014-ben, és a következő években a területalapú előlegének kifizetéséről szóló döntés tisztán tagállami hatáskörben marad. Korábban az előlegfizetés pusztán lehetőség volt, a kormányzati szándékot minden évben jóvá kellett hagyatni Brüsszellel, a kormány ilyenkor hol az aszálykárt, hol a belvíz okozta gondokat, hol pedig az általános gazdasági válságot hozta fel az előzetes utalás indokaként.

Jelenleg ilyen indoklásra már nincs szükség, ám könnyen lehetne találni valós okokat. Az egyik a nagyon alacsony terményárakban keresendő. Míg 2011-ben a javítóbúza egy rövid ideig 80 ezer forintba is került, és a legfontosabb szántóföldi termények tonnája még tavaly is elérte a rentábilisnak tekinthető 50 ezer forint körüli árszintet, idén a jó minőségű búza ára alig-alig éri el a 40 ezer forintot, a takarmánybúza 30 ezer forint környékén cserél gazdát, a várhatóan rekordközeli mennyiségben termő kukorica ára pedig sokhelyütt már el sem éri ezt a szintet.

Mivel a termelés bizonytalansága miatt a gazdák a termésnek jellemzően csak harmadát kötik le előre, az év elején uralkodó magasabb árakból csak kevéssel részesedhetnek. A mostani alacsony árak, a hazai termelőkre jellemző tárolási nehézségek miatt az érkező támogatás-előleg hozzásegítheti a termelőket a kiváráshoz, és a likviditási problémák megoldásához.

Számolnak vele

A területalapú támogatás a gazdák egyik legfontosabb bevételi forrása. A hektáronként számított támogatás a hazai agrárium döntő részét érinti, az őstermelőktől a családi ás társas gazdálkodókig egyaránt. A támogatási forma hagyományos igénylési ideje május, kifizetése pedig főszabály szerint decemberre, januárra esik.

A területalapút illetően komoly változások lesznek a jövő évtől. Az 1200 hektárnál nagyobb gazdaságok esetében az ezen felül eső részre egyáltalán nem kapnak majd támogatást a gazdák. Igaz, a megváltozott szabályok miatt egyes környezetvédelmi előírások esetén az eddigi összeg harmadát így is megkaphatják.

A területalapút illetően komoly változások lesznek a jövő évtől. Az 1200 hektárnál nagyobb gazdaságok esetében az ezen felül eső részre egyáltalán nem kapnak majd támogatást a gazdák. Igaz, a megváltozott szabályok miatt egyes környezetvédelmi előírások esetén az eddigi összeg harmadát így is megkaphatják. -->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.