A „Több munkahelyet a mezőgazdaságban” nevű programban 2020-ig 220 milliárd forintnyi új forrás kizárólag az állattenyésztési ágazatok többlettámogatására fordítható majd – közölte a földművelésügyi miniszter a parlament honlapján. Fazekas Sándor kiemelte, többek között a tej, a húshasznú szarvasmarha, a sertés, a baromfi ágazatoknál együttesen az említett összegből 180 milliárd forint lesz a nemzeti támogatás.
А tejtermelők 2015-ben mintegy 20 milliárd forint támogatást kapnak, amiből 14 milliárd а többletforrás. A szarvasmarhatartók több jogcímen 11 milliárdos támogatásra (mintegy 5 milliárdos többletforrással), míg а juhtenyésztők 3-3,5 milliárdos nemzeti (és 0,5-1 milliárdos többlet) támogatásra számíthatnak.
А sertéságazat mintegy 8,6 milliárd forint többet állatjóléti támogatásban részesülhet а már most meghirdetett 8,5 milliárdos keretösszeg mellett. A baromfitartók 8 milliárdos állatjóléti forrása 11 milliárdra emelkedik. Az állategészségügyi kiadásokra nemzeti szinten 8,5 milliárdot lehet majd fordítani, amelyből 2,5 milliárd a növekmény az idei évhez képest és 1 milliárd ahhoz képest, amire eredetileg lett volna keret. Az elhullott állatok ártalmatlanítására fordított keretet 600 millió forinttal emelik 3,6 milliárd forintra.
A 2015-től a termeléshez kötött jogcímek esetében az uniós források a szarvasmarha és a juh ágazat esetében növekedni fognak. Például a tejelő tehenek után a jelenlegi szinthez képest 55 százalékkal több, 69 millió eurónyi keret áll majd rendelkezésre. A húshasznú szarvasmarha állományok támogatási összege a jelenlegi szinten marad, míg a juhok után elérhető támogatási összeg a kétszeresére, évente 22 millió euróra fog nőni.
A jobbikos Magyar Zoltán írásbeli kérdésében arra hívta fel a Fazekas figyelmét, hogy az utóbbi időszakban szinte minden területen nőtt a foglalkoztatás, kivéve a mezőgazdaságot, ahol a foglalkoztatottak létszáma 3,5 százalékkal csökkent. A tárcavezető erre azt közölte, hogy az agráriumban a „foglalkoztatás több év emelkedés után enyhén mérséklődött, azonban több éves viszonylatban még így is kiemelkedő. Fazekas szerint a mezőgazdaságban élők egy része ideiglenesen vállalhatott munkát, de nem hosszú távra terveztek, átáramlottak más gazdasági ágazatba (a szintén magas élőmunka igényű élelmiszeriparba, építőiparba).
Fazekas kiemelte: a mezőgazdaság bruttó hozzáadott értékének mértéke tavaly 22 százalékkal bővült, ami meghatározó volt a GDP 1,1 százalékos növekedésében. 2014 első felében az agrárium hozzáadott értéke 5,6 százalékkal bővült. Ennek hátterében a növekvő állatállomány, a kedvezően alakuló kalászos gabona és a meggy terméseredménye, s a bőségesnek ígérkező kukorica, napraforgó és almatermés áll. 2014 első félévében а gazdálkodók 140,9 milliárdot költöttek fejlesztésre, amely változatlan áron 29,4 százalékkal haladja meg az előző év azonos időszakának a szintjét, a nemzetgazdaság beruházásainak 6,9 százalékát adták.
Jövő héttől kiírnak öt uniós pályázatot
„A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) öt pályázatot ír ki 58 milliárd forint értékben a 2014-2020-as uniós költségvetési ciklus első kilenc pályázatából, amelyek a jövő héten jelennek meg összesen 120 milliárd forint keretösszeggel” – jelentette be tegnap a nemzetgazdasági miniszter. Varga Mihály kiemelte, korábban az uniós források 16 százaléka ment gazdaságfejlesztésre, 2014-2020 között viszont 60 százalékot fordítanak gazdaságfejlesztési célokra. A tárcavezető elmondta, például a fiatalok vállalkozóvá válását 4 milliárd forinttal támogatják, a kkv-k technológiai korszerűsítésére 8,5 milliárdot különítettek el, az ifjúsági garanciaprogram kerete 40 milliárd forintos lesz.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.