Alapvető változások mennek végbe a globális gazdaságban, amelyek hatalmas lehetőséget kínálnak az egész régió számára, ugyanakkor komoly kihívást is jelentenek – hangsúlyozta Peter Stracar, a GE Közép- és Kelet-Európáért felelős vezérigazgatója a lapunknak adott interjúban.
A feladatok között említette a GE vezetője a versenyképesség további javítását, illetve azt, hogy a térség együtt, közös „márkaként” jelenjen meg a világpiacon, mint új innovációs központ.
„Egy-egy befektetési döntésnél a globális vállalatok többek között olyan szempontokat mérlegelnek, mint a stabil és kiszámítható jogi környezet, az üzleti működés feltételei, a rendelkezésre álló munkaerő, illetve a piac mérete. A közép- és kelet-európai régió országai önmagukban viszonylag kicsik, főként az ázsiai államokkal összevetve. Viszont a visegrádi négyek – Csehország, Lengyelország, Magyarország és Szlovákia – együtt már a 15. legnagyobb gazdaságot jelentik világszinten. Sőt, ha a régió összes egykori szocialista országát összeadjuk, akkor több mint 130 milliós népességet, és világszinten is figyelemre méltó GDP-t kapunk, valahol India és Kínáé között. Éppen ezért kulcsfontosságú az együttműködés a térségben, hogy közösen, egy márkát képviselve próbáljon fellépni a világpiacon” – mutatott rá Peter Stracar.
A GE régiós vezetőjének közlése szerint Közép- és Kelet-Európa egyik fő vonzerejét a jól képzett szakemberek és a rengeteg tehetség jelenti. Viszont ezen a területen is hatalmas a verseny, és elérkezett az idő, hogy a régióban arról szóljon az érintettek párbeszéde, hogyan lehet elérni, hogy még több jól képzett mérnök, matematikus, szoftverfejlesztő kerüljön ki a képzésből. Ez egyébként az innováció szempontjából is kulcsfontosságú, hiszen megfelelő tehetségek nélkül nem lehet előrelépni ezen a területen.
„Magyarországon sok jó kezdeményezés van ebben a szegmensben, működik az együttműködés, amit mutat az is, hogy már több fejlesztő központot is létrehoztunk az országban” – fűzte hozzá Peter Stracar.
A GE maga is szerepet vállal a tehetségek felkarolásában, a társaság az elmúlt tíz évben mintegy kétmillió dollárt költött a régióban ösztöndíjprogramjára, a GE Foundation Scholar-Leaders-re, melynek keretében az egyetemi hallgatók közül sikeresen pályázók képzését támogatják. Az anyagi hozzájárulás mellett tapasztalatszerzési lehetőséget is kínálnak nekik a vállalat különböző érdekeltségeinél, amelybe még a felsővezetők is bekapcsolódnak, több ezer órát töltöttek el eddig a diákokkal. A programban eddig mintegy 500-an vettek részt a régióból, és az eredményekről beszámolva Peter Stracar elmondta, hogy a többség az innováció területén folytatja pályafutását és közülük sokan már saját vállalkozást indítottak, amelyek egy része a világpiacot vette célba.
A további befektetések vonzásában fontos szerepet játszik a GE régiós vezetője szerint, hogy mennyire sikerül javítani a következő években az üzleti működési környezet, beleértve a stabil szabályozási, adózási környezetet, az ügyintézés idejét és rugalmasságát.
A GE ma 25 éve jelent meg Magyarországon az akkori Tungsram többségi részesedésének megvásárlásával, a társaság azóta többmilliárd dollárt fektetett be az országban. Jelenleg is tart a globális szolgáltató központ bővítése, illetve a múlt évben indították el állami támogatással nagyszabású, 50 millió dolláros projektjüket az egészségügyi informatika területén. Peter Stracar elmondása szerint a további befektetések attól függnek, hogyan fejlődik a gazdaság, hogyan alakulnak az ügyfelek igényei, azonban hozzátette, hogy összességében rendkívül bizakodóak a magyarországi jelenlét és fejlődés kapcsán.
A GE jelenleg 27 ezer embert foglalkoztat a régióban, közülük 13500-an Magyarországon dolgoznak. A társaság évente közel négymilliárd dolláros bevételre tesz szert a régióban, a térség exportteljesítménye pedig 7,5 milliárd dollárt, ebből Magyarország 6,5 milliárd dollárral (1500 milliárd forint) részesedik. Peter Stracar közlése szerint a GE nálunk 1200 beszállítóval dolgozik, míg a régióban 6000-el. A vállalat 2011 és 2013 között megduplázta a hazai partnereitől beszerzett termékek és szolgáltatások értékét, ami így már 200 milliárd forintra nőtt. A GE Magyarország külső beszerzéseinek 65 százaléka Magyarországról származik.
Lapunk megkérdezte Peter Stracart a GE Money-hoz tartozó Budapest Bank eladásáról is, azonban a hírt nem kívánta kommentálni.
Folyamatos fejlődés
A GE 25 évvel ezelőtt a Tungsram többségi részesedésének megszerzésével jelent meg Magyarországon, napjainkra pedig a folyamatos terjeszkedésnek köszönhetően már valamennyi üzletága képviselteti magát nálunk. A vállalat 12 üzemet és három technológiai központot tart fenn az országban. A gyárakban többek között gázturbinákat, ultraszűrős víztisztítóberendezéseket, olaj- és gázipari eszközöket állítanak elő, de repülőgéphajtómű-javítást is végeznek nálunk. A fejlesztő központokban a hatékony energiafelhasználást támogató megoldások mellett az egészségügyi képalkotással, illetve az ipari internetre fejlesztett egészségügyi szoftverplatformmal is foglalkoznak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.