– Miért Magyarországon indult el? Svájcban dolgozott, Kaliforniában tanult, épp ahol versenyzett is. Ott azért a borászoknak is több pénzük van, befektetőből is akad bőven.
– Ez racionális döntés volt: Magyarországon rendelkezésre álltak azok az uniós források, amelyek segítségével egy miénkhez hasonló fejlesztés elindítható. Mindeközben az is igaz, hogy Budapesten kevesebb is elegendő volt ahhoz, hogy el tudjunk kezdeni dolgozni.
– Ennyivel olcsóbb a magyar munkerő?
– A jól képzett fejlesztő-mérnökök mindenütt a világon keresettek, nincsenek nagy különbségek az árakban. Persze óriási a különbség a megélhetési költségekben, és a vállalkozás költségei sem feltétlenül olyan nagyok, mint például az Egyesült Államokban. Budapesten még mindig az ottani árak töredékéért lehet hozzájutni nagyon jó irodákhoz. De a kapcsolati tőke is számított, hiszen itt könnyebb volt megtalálni a megfelelő partnereket, legyen szó az egyetemekkel kötött együttműködésről vagy a beszállítók kiválasztásáról.
– Ha minden ennyire jó, miért külföldön kerestek befektetőt?
– Nincs kolbászból a kerítés. Az uniós forrásoknak a borzalmas adminisztráció volt az ára. Ha előre tudom, hogy ennyi felesleges papírmunkát kell végezni, lehet, máshogy döntöttem volna. Mindeközben nagyon nehéz nálunk olyan befektetőket találni, akik értenek is egy vállalkozás beindításához, túl vannak már több ilyen projekten, buktak is sokat és sikeresek voltak néhánnyal. A vállalkozások indításánál terméktől függetlenül ugyazok a problémák, vagyis vannak olyan tapasztalatok, amelyeket egy invesztor megoszthat a céggel. Nálunk ugyanakkor még kevés volt az idő ahhoz, hogy a profi befektetési szakma létrejöjjön, így sokszor a befektetők is csak könyvekből olvassák, hogy mit kell majd csinálni. Ez meg nem ugyanaz.
– Azt mondta korábban, azért indultak a versenyen, hogy könnyebben találjanak befektetőt. Meglett?
– Nem kell már sokminden hozzá. Kétmillió euróval beszállna egy invesztor, amennyiben lenne egy másik, kisebb, mintegy 600 ezer eurós befektetést választó partner. Ha ez összejön, felvehetnénk 30 embert, lenne erőforrásunk a nemzetközi terjeszkedéshez, és a további fejlesztésekhez. Most egy laptop nagyságú az eszközünk, de ezt egy mobil méretére szeretnénk csökkenteni, hogy egyszerűbb legyen a felszerelése, és az értékesítése is. A spórafelismerő rendszer könnyű skálázhatósága pedig alkalmassá tesz minket arra, hogy ne csak a szőlészetben, hanem más növényi kultúrákban is alkalmazni lehessen a fejlesztésünket. Ez hatalmas piacot nyithat meg előttünk.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.