A magyarországi Siemens-csoport erős üzleti évet zárt. Összességében stabil árbevétel és rendelésállomány mellett is javította adózás előtti eredményét. Munkatársainak számát 2500 fő fölé növelte, ebből több, mint 600-an a kutatás és fejlesztés területén dolgoznak a Siemens Magyarország Zrt. kommunikációs osztályától kapott tájékoztatás szerint.
A társaságot azért kérdeztük, mert míg anyavállalata a közelmúltban nyilvánosságra hozta a 2015-ös, előzetes adatait, a magyarországi leányvállalatok adósak maradtak a számokkal. „A Siemens nemzetközi szinten kommunikálja éves adatait. A könyvvizsgálat lezárása után a hazai számok is publikussá válnak” – magyarázták a Világgazdaságnak a csoport kommunikációs osztályán.
A kapott tájékoztatás szerint a hazai Siemens csoport 2014-ben összesen több mint egymilliárd forintot költött cég telephelyeinek, gyártókapacitásaink fejlesztésére. További, mintegy 600 millió forintból – amiből több mint 200 millió állami támogatás volt – Budapesten kialakította a több mint száz fő befogadására képes, Gizella úti képzési központját, amely már a 2014/2015-ös tanévben is egyik fontos pillére volt a duális szakmunkásképzésnek. Üzletágai közül a az autóipari és a közlekedési beruházásokhoz kapcsolódóan születtek kiemelkedő eredményei.
Ilyen volt a 4-es metróvonal automatizálása, valamint az elektromos és a kommunikációs rendszerének kiépítése. 2014-ben került sor a 2-es metróvonal, továbbá az 1-es és a 3-as villamos vonal rekonstrukciójára, továbbá elektronikus biztosító-berendezések kiépítésére is, többek között a Kelenföld-Székesfehérvár vasútvonalon. A Siemens együttműködése folyamatos a magyarországi autógyártás legnagyobb szereplőivel. „Mi végezzük a kecskeméti Mercedes-Benz gyár festőüzemének karbantartását is. Erre vonatkozó szerződésünket nemrég újabb három évre, 2017-ig hosszabbítottuk meg. A meglévő feladatok mellé elnyertük az összeszerelő üzem és a központi karosszéria-raktár karbantartását is. Ez utóbbi mintegy 30 fős létszámbővülést jelent kecskeméti csapatunknál” – emelték ki a kommunikációs osztályon.
Komoly nemzetközi megbízásokat teljesít a szegmensben a Siemens két gyáregysége, a Késmárk utcai turbinalapát és –komponensgyár, valamint a csepeli transzformátorgyár is. Bizonyos változások várhatók a csoport hazai működésében, miután a Siemens globálisan is a hatékonyság növelése, tevékenysége optimalizálása érdekében átalakuláson megy keresztül. Ez a szervezeti átalakulás az idei pénzügyi évtől érinti a Siemens Zrt.-t is, de – mint a kommunikációs osztályon hangsúlyozták – az eddigi, magas színvonalú szolgáltatásra nincs hatással.
A Siemens jövőre is meg kívánja hirdetni a Werner von Siemens Hatékonysági Díjat, hogy az elmúlt évek hatékonyságnövelő beruházásainak bemutatásával ösztönözhesse a hazai gazdaság szereplőit a fenntarthatóbb működésre.
Szakmai gyakorlat
Közös duális képzést indít a Budapesti Gazdasági Főiskola és a Siemens Zrt.. A 2015-2016-os tanévtől a társaságnál tölthetik szakmai gyakorlatát a BGF öt elsőéves, nemzetközi gazdálkodás alapképzési szakos hallgatója. A hallgatók évi 22 hetet töltenek a vállalatnál, és a 7. féléves kötelező szakmai gyakorlatukat is a Siemensnél végzik. Képzésük teljes idejére munkadíjat kapnak a cégtől, és egyes tantárgyak követelményeinek is az ott tanultak alapján kell eleget tenniük. A BGF várhatóan jövő júniusában választja ki azokat, akikkel hallgatói munkaszerződést köt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.