BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Versenyhátrányt okoz az EKÁER

Komoly versenyhátrányt jelent a hazai feldolgozóipar számára az EKÁER jelenlegi formájában – véli Sinkó Ottó, a Videoton Holding vezérigazgatója. A cégvezető szerint a február elsejei éles indulás túl korai, jelentős mértékben meg kell növelni az EKÁER türelmi idejét, különösen a termékbeszerzések esetében.

A teljes hazai feldolgozóipar számára versenyhátrányt jelent az Elektronikus Közúti Áruforgalom Ellenőrző Rendszer (EKÁER) bevezetése, jelentős adminisztrációs terheket ró az érintett cégekre, emellett komoly adókockázat is számukra – hangsúlyozta Sinkó Ottó, a Videoton Holding vezérigazgatója.

A cégvezető szerint versenyképességi és nemzetgazdasági kérdésként kellene kezelni ezt a témát, és újból meg kell vizsgálni, hogy mennyire szabad terhelni plusz kötelezettségekkel azokat az adózókat, akik egyáltalán nem érintettek az egyes élelmiszerek esetében tapasztalható áfacsalási ügyekben.

„Regionális szinten Magyarország nagyhatalomnak számít például az elektronikai gyártásban, azonban tisztában kell lenni azzal, hogy a nálunk készülő termékek külföldről érkező alapanyagai 80 százalékban DDU paritással kerülnek a hazai vállalkozásokhoz, vagyis akkor lesznek azok tulajdonosai, amikor megérkeznek a raktáraikba. Ennek megfelelően az egész logisztikai rendszert erre alakították ki, vagyis eddig nem kellett foglalkozniuk például azzal, hogy már az indítás pillanatában tudják, pontosan mikor érkezik meg a szállítmány, illetve milyen rendszámú jármű hozza majd. Az EKÁER bevezetésével ez megváltozik, ami nem csak számottevő adminisztrációs többletterhet jelent, de az alkatrész beszerzések esetén szinte megvalósíthatatlan feladat elé is állítja a megrendelőket” – mutatott rá Sinkó Ottó.

A Videoton vezérigazgatója szerint ugyanis ahhoz, hogy megfelelhessenek a jogszabályi előírásoknak a partnereik jóindulatára is szükség van, hiszen olyan információkat kell átadniuk a beszállítóknak, mégpedig szigorú határidőn belül, amelyeket eddig nem. „Persze a partnereink még meg is adják a kért adatokat, de azt már nehezen várhatjuk el tőlük, hogy a hazai előírásokhoz alkalmazkodva valós idejű legyen ez az információáramlás, hiszen ehhez már nekik is külön erőforrásokat kellene biztosítaniuk. Felmerül a kérdés, hogy ez a fajta adatszolgáltatási igény, illetve kötelezettség egyáltalán EU konform-e” – fűzte hozzá a cégvezető.

Sinkó Ottó közlése szerint az EKÁER bevezetése hatalmas adókockázatot is jelent a feldolgozó cégek számára. A Videoton vezérigazgatójának megítélése szerint a legegyszerűbb eseteket leszámítva rendkívül nehéz lesz pontosan megfelelni minden előírásnak. Így könnyen lehet majd hibákat találni a bejelentésekben, amelyek miatt hatalmas büntetést róhatnak ki a gyanútlan adózókra, akiknek semmi közük nincs azokhoz a káros folyamatokhoz, amelyek visszaszorítása érdekében bevezették az új rendszert.

A társaságnál egyelőre megbecsülni sem tudják, hogy mekkora többlet terhet jelent majd számukra az EKÁER bevezetése, Sinkó Ottó elmondása alapján a beszerzéseknél még nem belátható, hogy mi lesz a feladat. A vállalat tanácsadókat kért fel a helyzet tisztázására, illetve a Nemzeti Adó- és Vámhivataltól is várnak tájékoztatást. „Minél több elemét ismerjük meg az új rendszernek, annál több probléma merül fel. Így például a jogszabály súlyban határozza meg a bejelentési kötelezettség határát, míg az elektronikai alkatrészek esetében mindent darabszámban mérünk” - közölte a Videoton vezérigazgatója.

A cégvezető szerint a február elsejei éles indulás túl korai, jelentős mértékben meg kell növelni az EKÁER türelmi idejét, különösen a termékbeszerzések esetében, illetve megfelelő fórumot kellene teremteni arra, hogy a folyamatosan felmerülő kérdésekre választ kaphassanak az érintett vállalkozások. Emellett Sinkó Ottó szerint a jogalkotóknak ismét fel kellene tenniük a kérdést, hogy mennyire szabad megterhelni a feldolgozóipar azon részét, amelynek nincs köze a kockázatos termékekhez ilyen plusz feladatokkal.

A Videoton vállalatcsoport évek óta a három legnagyobb európai uniós székhelyű szerződéses elektronikai gyártó közé tartozik. A társaság hazai termelőcégeinél dolgozók száma tavaly november végéig 750 fővel nőtt, így már átlépte az 5700-at az ezeknél az érdekeltségeknél foglalkoztatottak száma. A vállalatcsoport szolgáltató társaságainál is jelentős bővítést hajtottak végre, összesen 650 új munkatársat vettek fel. A múlt évi létszámnövelésnek köszönhetően már több mint 9400-an dolgoznak a cégcsoportnál. A Videoton csoport forgalma tavaly több mint 15 százalékkal nőtt 2013-hoz képest, a vállalat konszolidált árbevétele meghaladta a 130 milliárd forintot. A múlt évben a cég közel 5,5 milliárd forintnyi termelőberuházást valósított meg.

Visszaszorítanák az áfacsalást

Az EKÁER ugyan már 2015. január elsejétől működik, azonban az új rendszer indulásakor egy hónapos türelmi időszakot vezettek be, így januárban még nem büntetik a bejelentés nélküli szállítmányokat. Február elsejétől azonban már változik a helyzet, a büntetés mértéke az előre be nem jelentett fuvar értékének 40 százaléka is lehet, miközben magát az árut is elkobozzák biztosítékként. A rendszer célja az áfacsalások megfékezése, a bejelentési kötelezettségnek köszönhetően a NAV elektronikusan ellenőrizni tudja, hogy a termék tényleg megtette-e a jelzett utat. Ez azért fontos, mert így nehezebben lehet láncolatokban elcsalni az áfát, amikor az áru valójában nem mozog, csak papíron. Ebből a szempontból a leginkább veszélyeztetett termékkörnek az élelmiszerek számítanak.


Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.