BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Beszállna az állam az Elmű-Émász csoportba

A magyar állam 49 százalékos részesedést venne az Elmű-Émász csoportban – értesült a Világgazdaság az ügyhöz közeli forrásból. Az erre vonatkozó bejelentés a napokban várható. Az ügylet során nem csak a szolgáltató cégekben, hanem az üzletrész által képviselt eszközökben, így például az elosztó-hálózatban is pozíciót szerezne. A 49 százalékot a csoportban résztulajdonos RWE-től vásárolná meg.

Az Elműben az RWE-nek 55,25 százaléka van, mellette az EnBW-nek 29,94 százaléka, az MVM-nek 15,63 százaléka. Az Émászban az RWE 54,26 százalékot ellenőriz, az EnBW 24,91, az MVM pedig 12,05 százalékot.

A lépés egybeesik azzal az állami szándékkal, hogy ki kell választani egy egyetemes áramszolgáltatót a majdani állami egyetemes áramszolgáltatás alapjául. Németh Lászlóné államtitkár már jelezte, hogy több lehetséges partnerrel is egyeztetnek. A (még létrehozandó) Első Nemzeti Közműszolgáltató alá tartozó áramszolgáltató 2016 január 1-jén, kedvező esetben előbb kezdené meg a működését. Ha valóban az Elmű-Émász párossal indítva épül ki az állami áramszolgáltatás, akkor annak rögtön 2,1 millió háztartási ügyfele lenne. A közelgő állami tulajdonszerzés azonban nem zárja ki, hogy az állam hasonló megállapodást kössön a 2,4 millió egyetemes piaci áramvásárlót ellátó E.Onnal is, főleg, hogy a mostani lépéssel még messze nem lenne kizárólagos tulajdonos az Elműben és az Émászban.

A német RWE már többször jelezte, hogy megfelelő pénzért kiszáll magyarországi érdekeltségeiből. Ezek közül a magyar államot elsősorban a Mátrai Erőműben (MERT) lévő hányada érdekli, de úgy tudjuk, az RWE összekapcsolja a Mátraiból való esetleges kiszállását a többi itteni érdekeltségével. A MERT 50,92 százaléka az RWE-é, 25,51 százaléka az MVM-é, az EnBW-nek 21,71 százaléka van, közel 2 százalékon további tulajdonosok osztoznak.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.