Több éves történet zárult le azzal, hogy a Nokia bejelentette, hogy 15,6 milliárd euróért felvásárolja az Alcatel-Lucent-et. A finn cég közlése szerint saját részvényeikkel fizetnek a francia vállalatért, az ügyletet várhatóan 2016 első felében zárják majd le. Az akvizícióra a két társaság igazgatóságai már rábólintottak, azonban még a Nokia részvényeseinek is jóvá kell hagyniuk azt, illetve a versenyhatóságoknak is engedélyezniük kell.
A Nokia és az Alcatel-Lucent fúziójának lehetősége már 2013-ban felmerült, azonban a francia vállalat abban az évben bejelentett jelentős átszervezése és a tervezett sokezres leépítés miatt az akkori tárgyalások végül eredménytelenül zárultak. A két, távközlési hálózati eszközöket és megoldásokat szállító cég közötti közeledési folyamatot valószínűleg alaposan felgyorsította, hogy a Nokia megvált komoly veszteséget termelő mobiltelefongyártó üzletágától, a részleg tavaly tavasszal lezárt értékesítése 5,44 milliárd eurót hozott a vállalatnak. Ennél is fontosabb azonban, hogy lehetővé tette, hogy kizárólag a távközlési hálózati eszközökre összpontosítsanak. Az előrehaladott tárgyalásokról a hét elején jelentek meg újabb hírek, ugyanakkor az elemzésekben azt is lehetett olvasni, hogy a francia kormány nagy érdeklődést tanúsít az ügy iránt, egyértelműen a francia munkahelyek jövője miatt. A Nokia és az Alcatel-Lucent vezetői tegnap délután találkoztak Francois Hollande francia köztársasági elnökkel, és a jelek szerint sikerült megnyugtatni a francia politikusokat, ugyanis tegnap este már olyan hírek jelentek meg, hogy a kormány támogatja a fúziót. Amennyiben sikerül 2016 első felében lezárni a tranzakciót, akkor 2019-re a párhuzamos tevékenységek megszüntetésével 900 millió euróval csökkenhetnek a működési költségek.
Az akvizíció célja egyértelműen az, hogy a távközlési hálózati megoldások piacának két kisebb szereplője javítsa pozícióit a fő versenytársakkal, az Ericsonnal, illetve a gyorsan növekvő kínai cégekkel szemben. Az egyesüléssel egy világszerte 114 ezer embert foglalkoztató társaság jön létre, amely a mobil hálózati berendezések piacán a második legnagyobb szereplőnek számít majd az Ericsson mögött, a Huawei elé ugorva. Sőt, a tavalyi eredmények alapján a bevétel vonatkozásában a Nokia és az Alcatel-Lucent fúziójával létrejövő cég már megelőzi az Ericssont. Az előbbi két társaság a múlt évben összesen 26 milliárd eurós forgalmat ért el, míg svéd riválisuk 25 milliárd eurósat.
A finn társaság számára azért is fontos az ügylet, mert az Alcatel-Lucent a 4G-s technológiák egyik legnagyobb beszállítója, az újgenerációs mobilhálózatok építésében pedig világszerte komoly konjunktúra tapasztalható. Nem szabad ugyanakkor megfeledkezni arról sem, hogy a nagy hálózati megoldásszállítóknak már készülniük kell a következő szintre is, hiszen egy-két éven belül több 5G-s tesztrendszer is elindulhat, 2020-ban pedig várhatóan már az első kereskedelmi ötödik generációs mobilszolgáltatás is használható lesz. Nem véletlen, hogy március elején a barcelonai Mobile World Congress-en az 5G is a központi témák között volt, az Ericsson standján például hatalmas területet szenteltek az új technológiának.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.