BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kisebb lesz a termés

Nem várható a tavalyi rekordév megismétlődése a növénytermesztésben, a vetésterület nagysága és állapota szerint komoly volumencsökkenés lesz 2014-hez képest. Igaz, a tavalyi hármas rekord után – kukoricából, napraforgóból és repcéből több termett, mint bármikor – növekedésre nem is számított senki. Nagyobb gond, hogy a terményárak is alacsonyan mozognak.

A termelők várakozásai szerint kevesebb termés lesz az idén, mint amennyi tavaly volt – mondta el a Világgazdaságnak Petőházi Tamás. A Gabonatermesztők Országos Szövetségének (GOSZ) elnökhelyettese hozzátette: a kedvezőtlen időjárási folyamatok különösen az őszi vetésű termés érintették hátrányosan. „Az enyhe tél és az áprilisi csapadékhiány miatt az őszi kalászos vetések nincsenek mindenütt jó helyzetben. Így helyenként nem megfelelő a búza és az árpa, valamint a repce állapota.”
Az eső nélküli április azonban máshol kedvezett a gazdáknak. A korábbi sáros időszak után a szárazabb múlt hónapban könnyen el tudták vetni a tavaszi vetésű növényeket. „A kukorica és a napraforgó vetése így még időben megtörtént, állapotuk biztató. Ha egyenletes, megfelelő mennyiségű csapadék lesz a továbbiakban, ezekből a növényekből jó termés várható” – tette hozzá az elnökhelyettes.

Petőházi Tamás úgy véli, a múlt évi rekordtermés megismétlődésére semmiképp sem szabad számítani. Az elnökhelyettes az árakról szólva kijelentette: az elmúlt időszakban lefelé elmozdult árakban egyesek már némi emelkedést várnak. „Az uniós és orosz termőterületeken várható kieséssel a világszinten tapasztalható terméshiány elérheti a 30 millió tonnát. Ez a globálisan meghatározó chicagói piacokon is érezteti a hatását, ahol már elindultak felfelé az árak. Itt 3-4 százalékos drágulásról van szó” – mondta el a szakember.

Nem számít viszont tartós árnövekedésre Raskó György. Az agrárközgazdász szerint idén a mostani alacsony szintek körül mozognak majd az árak, a betakarítási időszakban pedig különösen nem várható drágulás. Ráadásul az őszi kalászosok átlaghozama nagyjából 20-25 százalékkal kisebb, mint tavaly. „2014-ben összességében 7 millió tonna kalászos gabona termett Magyarországon, az idén ebből le kell vonni hozzávetőleg 1,3 – 1,4 millió tonnát. Ha csapadékszegény nyár jön, akár ennél többet is” – mondta el Raskó.

A napraforgót és a kukoricát mindenki időben el tudta vetni, ezek az állományok jók, bár hamarosan csapadék kell nekik – erősítette meg a szakember. A csapadékigény fokozottan érvényes a zöldségfélékre, például a borsóra, valamint a csemegekukoricára is. Ahol nem öntöznek, ott hamarosan eső kell a sikeres termeléshez.

A komoly volumencsökkenés és az alacsony árak együtt kiesést eredményeznek a termelők jövedelmében is. „Idén a növénytermesztés termelési értéke várhatóan 15-20 százalékkal visszaesik, igaz, a tavalyi rekordév után ez nem meglepő” – fogalmazott Raskó György. Az agrárközgazdász szerint ezért országos átlagban a termelők kiadását fedezheti csak az idei év, várhatóan az eredmény nulla körül alakul a növénytermesztésben.

Péntekig tart a határidő

Május 22-ig, azaz péntekig kell benyújtani több mezőgazdasági támogatásra vonatkozó egységes kérelmet, ezek kitöltésében 650-700 falugazdász segít országszerte a termelőknek. Az egységes kérelem benyújtása során a gazdáknak több újdonsággal is meg kell ismerkedniük, például a zöldítéssel, illetve a fiatal gazdák közvetlen támogatásának lehetőségével, és új elem az uniós agrártámogatásokban a legkisebb gazdálkodók számára elérhető, kifejezetten egyszerű adminisztrációval járó kistermelői átalány támogatási rendszer bevezetése is.

Az egységes támogatás magába foglalja egyebek mellett a területalapú támogatást, az erdősítéséhez nyújtott támogatást, a termeléshez kötött közvetlen támogatásokat valamint a fiatal mezőgazdasági termelők támogatását is. A kifizetés idén december 1. és 2016. június 30. között történik, a pénzt a gazdálkodók MVH által vezetett számlájára utalják.

Az egységes támogatás magába foglalja egyebek mellett a területalapú támogatást, az erdősítéséhez nyújtott támogatást, a termeléshez kötött közvetlen támogatásokat valamint a fiatal mezőgazdasági termelők támogatását is. A kifizetés idén december 1. és 2016. június 30. között történik, a pénzt a gazdálkodók MVH által vezetett számlájára utalják. A betakarítási időszakban idén nem várható drágulás, a termelők országos átlagban a kiadásaik fedezésére számíthatnak -->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.