Ha a tulajdonos nem akar vállalkozni, a jövedelem után (amelyet meg lehet állapítani költségátalánnyal vagy tételes költségelszámolással is), negyedévenként csak adóelőleget kell fizetni, és az éves adóbevallásban kell bevallani: az adó 16 százalék, amihez egymilliós jövedelem felett 14 százalékos egészségügyi hozzájárulás jön.
A turisztikai jellegű bérbeadás – és ilyen az Airbnb is – azonban már a NAV szerint az egyéb szálláshely-szolgáltatás kategóriába tartozik. Ez üzletszerű gazdasági tevékenységet jelent, a hivatal szerint az ingatlantulajdonosok ebben az esetben vállalkozók, és többféle tevékenységi forma és adózási mód közül választhatnak.
Az egyik ilyen lehetőség adószámos magánszemélyként bérbe adni a lakást – ez a legegyszerűbb, és ezt választják a legtöbben. Ám bárhogy legyen is: a szálláshely-szolgáltatás a jegyző engedélyéhez kötött, és csak adószámmal lehet végezni . Ezért a szállásadóknak időben, még a reklámozás előtt engedélyt és adószámot kell kérniük, ha enélkül hirdetnek, azonnal bírságolhatóvá válnak.
Az állásfoglalás azt is jelenti, hogy áfás számlát is adni kell, sőt az áfát is be kell vallani, és befizetni a kiadás után – vagyis valódi vállalkozóvá kell válni. Így viszont vagy az árakban kell majd érvényesíteni az adót, vagy kisebb lesz az airbnb-s lakáskiadás nyeresége. Akár az árak növekednek, akár a piac szűkül, az a hivatalos szállodaiparnak lesz jó – már korábban panaszkodtak is, hogy a közösségi szolgáltatás elveszi előlük a lehetőséget.
Szárnyaló lakbérek
Budapesten és több egyetemi városban – például Pécsen, Debrecenben, Szegeden – 4–33 százalékkal nőttek tavalyhoz képest a lakásbérleti díjak, Győrben viszont csökkent a kiadó lakások átlagos díja. Az Ingatlan.com szerint további drágulás várható. Budapesten a 40–59 négyzetméteres kategóriában az átlagos havi bérleti díj 140 ezer forint, szemben a tavaly szeptemberi 126 ezer forinttal. A nagyobb, 60–79 négyzetméteres kategóriában 187 ezer forint a kínálati átlagár, ami 4 százalékos emelkedés tavalyhoz képest. Balogh László, az Ingatlan.com szakértője szerint az idén 20 százalékkal emelkedett a kiadó lakások iráni kereslet. A fővárosban egyre többen adják ki pár napra a lakásukat külföldieknek turisztikai céllal, ami felfelé hajtja az árakat. Emellett a bérleti díjak emelkedését a hiányzó lakásépítések is fűtik. (MTI)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.