Vételi ajánlatot tehet a világ legnagyobb sörgyártója, az Anheuser-Busch InBev (AB InBev) a szektor második legnagyobb szereplőjére, az SABMillerre a Financial Times beszámolója szerint. Az SABMiller azt közölte, hogy az AB InBev nekik valóban jelezte, fontolgatják a felvásárlást, azonban konkrét ajánlatot még nem tettek.
A hír hatására az SABMiller részvényeinek értéke rövid idő alatt közel 20 százalékot nőtt, de az AB InBev papírjai is több mint hét százalékot erősödtek. Az SABMiller tájékoztatása szerint ha érkezik ajánlat, azt megvizsgálják és reagálnak rá, ugyanakkor hangsúlyozták, hogy egyelőre nincs semmilyen további információjuk az ügyben. A részvényeseknek azt javasolta a cég, hogy tartsák meg papírjaikat, és egyelőre ne kezdjenek semmilyen akcióba.
Amennyiben megvalósul a fúzió, egy olyan söripari óriáscég jöhet létre, amelynek piaci értéke 250 milliárd dollár lehet. Az AB InBev értéke 178 milliárd dollár körül van, míg a másik társaságé megközelíti a 78 milliárd dollárt.
A Financial Times értesülései szerint az AB InBev a másik társaság menedzsmentjét is meggyőző, „barátságos” ajánlat tételére készül. Azt nem lehet tudni, hogy milyen összegű tranzakcióra lehet számítani, illetve az sem egyértelmű, hogy felvásárlás történik, vagy inkább a két vállalat összeolvadásáról lesz majd szó.
Az ugyanakkor egyértelmű, hogy az ügylet megvalósítása nemcsak a társaságok mérete miatt, de versenyjogi okokból sem lesz egyszerű. Könnyen előfordulhat, hogy a fúzió végül a versenyhatóságok ellenállásán bukik el, hiszen többek között az Egyesült Államokban és Kínában is óriási piaci fölényre tenne szert az egyesített vállalat. Az is elképzelhető, miszerint az AB InBev arra kényszerül, hogy több jelenlegi érdekeltségétől megváljon, ha valóban meg akarja valósítani az ügyletet.
Közép-Európában, így Magyarországon nem jelentene ekkora problémát a fúzió, ugyanis az Anheuser-Busch InBev már 2009-ben eladta a régióban lévő érdekeltségeit a CVC Capital Partnersnek (itthon ez az ügylet a Borsodi Sörgyár Kft.-t érintette, amely 2012-ben került jelenlegi tulajdonosához, a Molson Coorshoz).
Az AB InBev a múlt évben 47,1 milliárd dolláros bevételt ért el, ami közel 9 százalékos növekedést jelentett éves összevetésben. A cég nyeresége ugyanakkor ötmilliárd dollárral, 11,3 milliárd dollárra csökkent. A vállalat tavaly 458,8 millió hektoliter sört gyártott az éves beszámolója szerint, összehasonlításként, a legnagyobb hazai söripari cégek (Heineken, Dreher, Borsodi, Pécsi Sörfőzde) 2014-ben 6,2 millió hektolitert adtak el termékeikből.
Az SABMiller a márciusban zárult üzleti évében 26,29 milliárd dolláros bevételt ért el, ez két százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól. A társaság EBITDA-eredménye 6,34 milliárd dollár volt, ami egyszázalékos visszaesést jelentett éves összevetésben. A cég nettó eredménye 3 milliárd dollár volt a 2014–2015-ös üzleti évben, ez minimális visszaesést jelentett az egy évvel korábbihoz viszonyítva. Az SABMiller magyarországi érdekeltsége a Dreher Sörgyárak Zrt., amely a március 31-én zárult üzleti évben 1,3 százalékkal tudta növelni forgalmát az egy évvel korábbihoz képest.
Konszolidációs folyamat
Az Anheuser-Busch InBev az elmúlt évtizedek sörpiaci konszolidációjának eredménye. Az Anheuser-Busch története 1860-ra nyúlik vissza, a Budweisert is készítő vállalat folyamatos terjeszkedésének eredményeként 1957-re az Egyesült Államok legnagyobb sörgyártójává vált. Az InBev története még régebben, 1366-ban indult Belgiumból, azonban a vállalat ebben a formában 2004-ben jött létre a belga Interbrew és a brazil AmBev összeolvadásával. Az Anheuser-Buscht 2008-ban vásárolta meg az InBev, 52 milliárd dollárért.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.