Nagyon magas volt a biztonsági kockázat egy kívülről érkező támadás esetén a Hunguard Kft. által megvizsgált, hazai közműszolgáltatók által működtetett informatikai hálózatok több mint 50 százalékánál, és mindössze 5 százalékuknál volt elhanyagolható ez a rizikó – számolt be a tapasztalatokról Lengyel Csaba, a cég értékelési divíziójának vezetője. A vállalat 140 szolgáltató rendszerét vizsgálta meg azt követően, hogy a számlázási megoldások kötelező auditálását részben ők végezték az országban.
„Az auditálás során átfogó vizsgálatot végeztünk el a rendszereken, amelynek egyik fontos eredménye az volt, hogy a kívülről jövő támadások elleni védekezés sokszor nagyon rossz állapotú volt. A magas kockázat ugyanis azt jelenti, hogy gyakorlatilag bármikor könnyedén be tudnak törni a hekkerek az adott cég informatikai rendszereibe. Az audit során javasolt intézkedéseknek köszönhetően mire megkapták a tanúsítást az általunk vizsgált szolgáltatók, gyakorlatilag nem volt közöttük olyan, amelynél a hekkerek által kihasználható magas kockázatokról lehetett beszélni, és minimális mennyiségben maradtak alacsony rizikójú pontok egyes rendszerekben” – mondta el Lengyel Csaba.
Egy jogszabályi előírás miatt a közmű- és távközlési szolgáltatóknak két fázisban, 2014. december 31-ig, illetve 2015. június 30-ig kellett auditáltatniuk a számlázási rendszereiket. Ebben a folyamatban több tanácsadó cég, illetve két minősítő vállalkozás segítette az érintett társaságokat, ezek egyike volt a Hunguard. A vállalat IT-biztonsági tanácsadással, tanúsítással, etikus hekkeléssel foglalkozik.
A társaság tapasztalatai szerint a hazai cégek közül főként azoknak kell számolniuk a kiberbűnözők támadásaival, amelyek több száz millió forintos vagy még nagyobb üzleteken dolgoznak, illetve a világ élvonalába tartozó kutatás-fejlesztési tevékenységet végeznek. „Volt rá példa, hogy miközben mi vizsgáltuk egy cég rendszerét, valaki éppen aktív támadással próbált adatokat szerezni onnan. Ezek az akciók főként ipari kémkedés jellegűek, speciális tudást akarnak eltulajdonítani a hekkerek, illetve a másik jellemző ok, hogy a szakmai és árajánlatokat megszerezve elnyerjenek egy-egy üzletet a riválisok elől” – számolt be a helyzetről Lengyel Csaba.
A hazai informatikai biztonsági piac kezd felpörögni a szakember megítélése szerint, ez részben annak köszönhető, hogy nő a tudatosság a piaci szereplők körében. Emellett az államigazgatásban is fokozatosan bővül az igény az IT-biztonsági tanácsadási szolgáltatásokra és megoldásokra, amiben meghatározó szerepet játszik a tavaly elfogadott, információbiztonságról szóló törvény.
A Hunguardnál a tavalyi 406 millió forintos bevétel után az idén további növekedéssel számolnak, részben az erre az évre áthúzódó számlázási rendszerauditoknak köszönhetően is. Ugyanakkor a vállalat aktív az archiválás és hiteles másolatkészítési piacokon is, amelyek szintén folyamatosan, egyre növekvő mértékben látják el megbízásokkal a vállalatot, illetve a terveik között szerepel a külföldi piacokra való belépés is – számolt be az elképzelésekről Csik Balázs, a vállalat ügyvezető igazgatója.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.