2014 októberéhez képest nincs érdemi elmozdulás, továbbra is minden második cég pályázna európai uniós forrásra - derül ki az Erste Bank felméréséből. A tavaly őszi felmérésnél lényegesen több, közel 800 cég véleményét felölelő felmérés továbbra is azt mutatja, hogy a hazai kkv-k érdeklődnek az uniós pénzek iránt, ráadásul a bank szakembereinek tapasztalatai szerint ez az érdeklődés a pályázatok bővülésével komoly mértékben megemelkedik.
Azok a cégek, amelyek már most gondolkodnak uniós pénzek igénybevételén, jellemzően az eszköz és telephelyfejlesztés támogatására pályáznának – a megkérdezettek közel 30 százaléka indulna ilyen pályázaton. Trombitás Zoltán, a pénzintézet EU Irodájának vezetője szerint ez teljességgel érthető, hiszen az elmúlt két évben nem volt elérhető vissza nem térítendő forrás hasonló fejlesztési célok támogatására. Emellett 2015 őszén várhatóak az új kutatás-fejlesztési és mezőgazdasági pályázatok, melyek az új fejlesztések és a mezőgazdasági, valamint élelmiszeripari szektor részére biztosítanak majd elérhető, vissza nem térítendő forrásokat.
Ami a tavaly őszi – a mostaninál lényegesen kisebb, 150 cég válaszain alapuló – felméréshez képest számottevő különbség, az az, hogy a korábbiaktól eltérően most már csak a cégek alig 6 százaléka pályázna munkahelyteremtő pályázatra, miközben tavaly még a válaszadók 40 százaléka tervezett ilyen jellegű beruházást. A változás egyértelműen jelzi, hogy a pályázatokban gondolkodó vállalkozások zöme termelékenységük további fejlesztésére helyezik a hangsúlyt. Mint ismert, a kiírók a technológiai fejlesztési programok esetében megelégszenek azzal, ha a vállalkozások „csak” fenntartják a korábbi foglalkoztatási szintet – a foglalkoztatás bővítését célzó, a kormányzati programot támogató pályázatokat a kiírók elkülönítették az általános fejlesztési pályázatoktól.
A felmérés válaszaiból az is kiderül, hogy a hazai kkv-k hangsúlyosabban szorulnak a szakemberek támogatására. A felmérésből még mindig úgy tűnik ki, hogy a cégek zöme továbbra is a „gombhoz varrná a kabátot”, noha látni kell, hogy a korábbi pályázati ciklustól eltérően a mostani kiírások valóban az érdemi, megalapozott fejlesztésekre helyezik a hangsúlyt. Ezt a szemléletváltozást nehezebben lehet megoldani pusztán belső erőforrásokra támaszkodva. Az Erste kkv-ügyfelei előszeretettel veszik igénybe a bank EU Irodájának segítségét – hangsúlyozta Trombitás Zoltán – míg az őszi felmérésre válaszolók 41 százaléka jelezte, hogy igényt tartana bankjától ilyen jellegű támogatásra, a mostani felmérés során ez az arány már számottevő bővülést, 60 százalékos érdeklődést mutat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.