Nincs kizárva, hogy a romaingdíj tervezett kivezetése miatt a szolgáltatók emelni fogják a belföldi hívások tarifáját – vélik a lapunknak nyilatkozó szakértők. A későbbiekben ugyanis nem lesz különbség a belföldi, illetve a külföldről például Magyarországra irányuló hívások percdíjában. A tarifaemelésre elméletileg lehetőségük is lesz a cégeknek, hiszen nincsen érvényben ezt akadályozó szabályozás.
"A szolgáltatók saját üzletpolitikai stratégiájuk alapján döntik el – a szabad piaci verseny elveinek tiszteletben tartása mellett – azt, hogy emelik-e saját tarifáikat. A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóságnak (NMHH) nincs felhatalmazása a szolgáltatók üzleti döntéseinek vizsgálatára. A hatóság feladata annak biztosítása, hogy a szolgáltatók az esetleges díjemeléseket, az általános szerződési feltétel- és szerződésmódosításokat a jogszabályi előírások alapján hajtsák végre” – közölte lapunkkal az NMHH. Arra a kérdésünkre pedig, hogy miként érintheti az adott cégeket az új szabályozás, az NMHH azt válaszolta lapunknak, hogy a roamingszabályozás irányát az érintett vállalatok az elmúlt néhány évben előre láthatták. (Ezt alátámasztja, hogy a rendelettervezetről 2013 szeptembere óta folyt a vita.)
Maguk a szolgáltatók – érthetően – igen óvatosan nyilatkoztak a kérdés kapcsán. – A Vodafone Magyarország még nem ismeri az Európai Parlament (EP) roamingdöntésének minden, esetenként még kidolgozásra váró részletét, így egyelőre nem tud a majdani módosítások hatásairól sem nyilatkozni – közölte a Vodafone sajtóosztálya. A Magyar Telekom pedig azt közölte: pozitívan értékelik az EP-döntést és az elfogadott szabályozást, ugyanakkor a bevezetés, a konkrét megvalósítás számos részlete még további elemzést igényel. Jelenleg még – tették hozzá – nagyon korai lenne üzleti becsléseket mondani, hiszen nem ismerjük a fogyasztásra gyakorolt hatásokat. „A Telekom nem számol a 2017-re közzétett üzleti célok módosításával. A 2017 közepéig érvényes roamingcsökkentési menetrend eddig is ismert volt, és figyelembe tudtuk venni az üzleti tervezésben.
Egyelőre nyitott kérdés, hogy az ügyfeleknek kedvező roamingszabályozás mennyire rendezi át a piacot hosszú távon, mivel a díjak csökkenésének forgalomnövelő hatása is lehet” – hangsúlyozta válaszában a Telekom. A cégek egyébként – versenyokokból – már eddig is kínáltak a kötelező EU-szintű roamingdíj-csökkentéseken túlmenő, azoknál kedvezőbb roamingcsomagokat.
Ha viszont a szolgáltatók „szó szerint” hajtanák végre az EP-határozatot, akkor az ügyfelek a jelenleginél kedvezőbben járnának, bár még vannak tisztázandó részletek. Például 2015. december 15-ig egy speciális számítással fogják meghatározni, hogy pontosan mennyit kell majd fizetni az Európai Unióban a külföldön fogadott hívásokért. Jelenleg percenként 19,5 forintba kerül annak, akit például a magyarországi hívás Németországban ér. Jövő április 30-tól ez az összeg – a maximális hívásvégződtetési díjak súlyozott átlaga – percenként körülbelül 0,0114 euró, vagyis valamivel több mint három forint lehet, a csökkenés tehát mintegy 16 forint lesz.
Ha nem is ilyen mértékben, de jelentősen mérséklődik jövő tavasztól a külföldön mobiltelefonról – vagyis például Németországból Magyarországra – indított hívások percenkénti díja. A jelenleg hatályban lévő szabályozás szerint ezért ma percenként 74,4 forintot kell fizetni, április végtől pedig a külföldről indított hívásoknál a hazai percdíjat (ami átlagosan 40 forint) és legfeljebb 0,05 eurót, vagyis összességében körülbelül 55 forintot lehet majd elkérni a Németországból Magyarországra történő telefonáláskor.
Az új, pontosabban átmenti időszak tarifáinál minden esetben egy elv érvényesül: egypercnyi beszélgetésért, adatforgalomért a belföldi percdíj plusz néhány eurócent kérhető el. Ez a szabály vonatkozik az SMS-küldésre is, vagyis a hazai árakba plusz legfeljebb 0,02 euróba kerülhet az üzentküldés. Így egy SMS-t körülbelül (40 forintos átlagos belföldi SMS-díjnál) 46 forintért küldhetne az ügyfél Németországból Magyarországra. Ebben az esetben azonban a változás előnytelen lenne az előfizetőnek, hisz a jelenlegi szabályozás szerint egy SMS küldése 23,5 forintba kerül. Itt lép be az a szabályozási elem, amely szerint az átmeneti időszakban (vagyis 2016. április végétől a roamingdíjak teljes megszűnéséig) a díj egyetlen esetben sem lehet magasabb a jelenleginél – erről tájékoztatta a Világgazdaságot az NMHH. Ez az elv lesz érvényes az adatforgalomra is, amelynek költsége megabyte-tonként legfeljebb 0,05 euróval haladhatja meg a hazai adatforgalom díját. Jelenleg egyébként egy megabyte-nyi adatért 78,3 forintot kell fizetni külföldön.
Kivezetési menetrend
A roamingdíjak legutóbb 2014. július 1-jén változtak, kivezetésük pedig két lépcsőben történik. Lesz tehát egy átmenti időszak 2016. április 30-tól, amikor az említett mértékben lehet növelni a belföldi díjakat. Ezt követően, 2017. június 15-től pedig az említett pluszdíjakat a szolgáltatók csak akkor alkalmazhatják, ha évenként a nemzeti szabályozó hatóságok számára – Magyarországon az NMHH-nak – megküldött kérelemben közgazdasági számításokkal igazolják, hogy a barangolási szolgáltatás nyújtásával kapcsolatban felmerült költségek nem fedeznék a kiadásokat, és ez hatással lenne a belföldi tarifáikra (a belföldi díjak emelésére lenne szükség). Egyéb esetben csak a belföldi díjakat számolhatják fel.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.