Hosszú idő után ismét erőre kapott a Bitcoin. A virtuális fizetőeszköz rendkívüli volatilitással jellemzett árfolyama egyes tőzsdéken egy hónap alatt megduplázódott, és jelenleg 400 dollár közelében jár. Idő kellett ahhoz, hogy a tavaly év elején a legnagyobb Bitcoin tőzsdén, a japán Mt. Goxon kirobbant botrány elüljön, s az online pénzbe vetett bizalom visszatérjen. Kellett ehhez az is, hogy kiderüljön: nem hackerek loptak el 2,6 millió dollárnyi Bitcoint a tokiói tőzsdéről, hanem azt az üzemeltető cég francia vezérigazgatója, Mark Karpeles vette magához és élte fel.
Igaz, a Japan Times szerint a jelzett összegből csupán 166 ezer dollárnyi landolt bizonyíthatóan Karpeles bankszámláján, s szolgálta az éjszakai életben igen aktív tőzsdevezér szórakozását. Karpelest első meggyanúsítása, július óta harmadszor tartóztatták le a napokban, ezúttal szexuális szolgáltatások igénybevételét olvasták a fejére. A megkárosított ügyfelek egyelőre nem reménykedhetnek, az eltűnt 650 ezer Bitcoin hollétéről Karpeles mélyen hallgat. A pénz eltűnését ma is hackertámadással magyarázza.
A mostani gyors árfolyamemelkedés kiváltó okát elemzők a meglóduló amerikai és kínai keresletben látják. A tőzsdebuborék nyári kipukkanása után aktivizálták magukat az új eszközöket kereső kínaiak, nem véletlen, hogy az itteni tőzsdéken a világátlag feletti mértékben nőtt az árfolyam, amire piramisjátékokat is szerveztek a helyiek. A titokzatos Nakamoto Szatosi által kidolgozott alternatív, a fölösleges költségektől mentes pénzügyi rendszer 2009-től él, s újabban Amerikában is megvetette a lábát. Erre utal, hogy a tavaly engedélyt kapott két tőzsde él és virul, nem szólva a piacvezető kaliforniai Coinbase-ről, amely az utóbbi napokban már a korábbi átlagforgalom négyszeresét bonyolítja le.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.