BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A nagyok fejlesztését segíti a kormány

Az elmúlt két évben több mint ötvenmilliárd forinttal támogatta az állam a különböző cégeket, az összeg zöme a nagyvállalatokhoz került.

Egyedi kormánydöntés keretében 2014–2015-ben összesen 54 millárd 678 millió forintról szóló támogatási szerződést kötött a kabinet a cégekkel – erről tájékoztatta a Világgazdaságot a külgazdasági tárca. Ennél is többre számíthatnak a magyarországi beruházást végző cégek, hisz az említett időszakban további támogatási döntések is születtek, amelyek alapján az új szerződések előkészítése megkezdődött.

Az egyedi kormánydöntés rendszerében a három legnagyobb támogatást elnyert vállalati projekt mindegyike az autó iparhoz kapcsolódott. Ezek között van az Apollo Tyres Kft. Gyöngyöshalászon épülő gumiabroncsüzeme, amelynek alapkövét 2015 áprilisában rakták le, és ahol 2017-ben kezdődik el a gumiabroncsok gyártása. A 146 milliárd forintos befektetésnek köszönhetően az üzemben évente több mint hatmillió abroncs készül személy- és teherjárművekhez. Az Apollo Tyres több mint 600 millió forint munkahelyteremtő képzési támogatást kap, és az indiai vállalat zöldmezős beruházása révén 975 új munkahelyet hoz létre.

Újabb, ezúttal 32 milliárd forintos beruházást hajt végre az Audi Hungaria Motor Kft., amelynek keretében fejleszti a motorgyártást, így takarékosabb, környezetkímélőbb motorok gördülhetnek le a győri gyár szalagjáról. A kormány hatmilliárd forinttal támogatja a fejlesztést. Az új fejlesztésnek köszönhetően 380 új munkahelyet teremt a magyarországi Audi, minden képzettségi szinten, vagyis a szakmunkásoktól a mérnökökig.

Az egyik legnagyobb autóipari beszállító, a japán Takata Miskolcon légzsák, illetve az ehhez szükséges alkatrészek gyártásába kezdett. A cégcsoport 20,5 milliárd forintot ruházott be, és ezer főnek teremt új munkahelyet.
Nem véletlen, hogy a támogatottak listáját az autóipari cégek vezetik. A beruházás ösztönzési célelőirányzat felhasználásáról szóló kormányrendelet alapján ugyanis a támogatás meghatározásakor előnyt élveznek azok a fejlesztések, amelyeket például a gép-, a járműiparban, a biotechnológiai iparban, az elektronikai vagy a gyógyszer-, információ és telekommunikációs technológia iparban, valamint az élelmiszeriparban valósítanak meg. De a preferált területekhez tartozik a regionális szolgáltató központok létesítése vagy bővítése is.

Ennek megfelelően 2014–2015-ben a feldolgozóiparban jellemzően a járműipari, egészségipari, elektronikai, míg a szolgáltatások esetében jellemzően az IT-szektorban megvalósuló projektek részesültek támogatásban – jegyezte meg a külgazdasági tárca, amelytől azt is megtudtuk, hogy az említett 54 milliárd forintból 53,212 milliárd forint a nagyvállalatok fejlesztéseinek támogatását szolgálta, és 1,466 milliárd forintos szubvencióban részesültek a kis- és középvállalatok.

A támogatások sora a megkötött szerződésekkel nem ér véget, hisz a kormány december közepén hét vállalat magyarországi beruházásának támogatásáról döntött. Négy külföldi és három magyar vállalat nagyberuházását támogatja a kormány összesen több mint 19 milliárd forinttal – ezt Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter mondta korábban az M1-en. A hét vállalat összesen 99,5 milliárd forint értékben hajt végre beruházásokat, és ezzel 2065 új munkahelyet teremt.
Támogatásban részesül három autóipari vállalat – a német Bosch, az indiai SMR és a japán Exedy Dynax –, valamint a svájci Interspan Faipari Kft., továbbá három magyar cég, a könnyűfémöntéssel foglalkozó Ecseri Termelő, Szolgáltató és Kereskedelmi Kft., a baromfivágással és -feldolgozással foglalkozó Master Good Termelő és Kereskedelmi Kft. és az MCS Vágóhíd Zrt.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.