Az új munkaügyi kormányzat nyitottságát több témában is tesztelnék jövőre a munkaadók és a munkavállalók képviselői. Olyan érzékeny kérdések is terítékre kerülnek, mint a sztrájktörvény és a megszüntetett korkedvezményes nyugdíjrendszer utódja.
A minimálbér-emelési tárgyalások után várhatóan kora tavasszal elkezdődnek a szakmai egyezetetések az adó-, bér- és járulék-rendszerről valamint a 2017. évi állami költségvetésről a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fórumának munkabizottságaiban. Emellett várhatóan folytatódik a konzultáció a Munka törvénykönyvének felülvizsgálatáról, a sztrájktörvényről és a korkedvezményes nyugdíj helyébe lépő rendszerről – mondta a Világgazdaságnak Dávid Ferenc, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) főtitkára.
Az idén az első félévében mindhárom kérdésben elindult a konzultáció a szakértői munkabizottságokban és számos előremutató javaslat született, amellyel már érdemes a munkaügyi kormányzat felé fordulni –hangsúlyozta Dávid Ferenc. Mindhárom témában erősebb a szakszervezetek érdekeltsége, mint a munkaadóké, hiszen az ezekről szóló törvényeket az elmúlt időszakban többségében nem a munkavállalók előnyére módosították, ám a szociális partnerség jegyében a munkaadók készek a vitás kérdések tisztázására.
A sztrájktörvénnyel kapcsolatban például olyan technikai javaslatok merültek fel, amelyek filozófiájában ugyan nem alakítják át a jogszabályt – erre a munkaadók szerint nincs is szükség–, hanem könnyebben értelmezhetővé és betarthatóbbá teszik a rendelkezéseket. „Ez egy nagyon érzékeny, kétharmados törvény, amely a munkabéke felborulásának esetére rögzíti a játékszabályokat. A jelenlegi jogszabályra ráfér a finomhangolás és a kibővítés, hiszen miközben a Munka törvénykönyve több mint 200 paragrafusból áll, addig a munkavállalók legkeményebb fegyverét szabályozó sztrájktörvény elfér egy A4-es lapon” – érvelt a főtitkár.
Kulcsfontosságú például a kötelező elégséges szolgáltatás kérdése a lakosságot alapvetően érintő közszolgáltatások esetében.
Ebben e felek jellemzően nem tudnak megállapodni, ám a jelenleg hatályos törvény szerint e nélkül nem lehet a közszolgáltatásban jogszerűen sztrájkolni, ami gyakorlatilag lehetetlenné teszi a munkabeszüntetést. „Új megoldásként az merült fel, hogy hozzunk létre szakmai alapon paritásos bizottságokat, amelyek meghatározzák, hogy az egyes közszolgáltatási területeken pontosan mi számít elégséges szolgáltatásnak” – mondja Dávid Ferenc. A törvény mellett egy magatartási kódexre is szükség volna, amely fekete-fehéren tisztázná azokat a játékszabályokat is, amelyek nem férnek a jogszabályi keretek közé.
A tárgyalások sikeressége elsősorban a kormány hozzáállásán múlik majd, ahogy az elmúlt években is a kormányzati érdekeltség és aktivitás csökkenése miatt lanyhult a szociális párbeszéd – hangsúlyozta Dávid Ferenc. A VOSZ azonban optimista ezen a téren és bízik abban, hogy az új munkaügyi államtitkár kinevezésével újra felélénkül az érdekegyeztetési folyamat. Dávid Ferenc a javuló párbeszéd jeleként és egyben a VOSZ érdekérvényesítési munkájának eredményeként is értékeli, hogy Lázár János miniszter a szövetség rendezvényén, az idei Vállalkozók Napján közölte, hogy a kiskereskedelmi dolgozók létszámával kapcsolatban nem határoz meg kvótát a kormány. Az eredeti elképzelés a VOSZ szerint a kereskedelmi cégeknek óriási terhet és a piaci folyamatokba való indokolatlan állami beavatkozást jelentett volna.
Megyei jelenlét
Dávid Ferenc megerősítette: a szövetség által folytatott érdekképviseleti tevékenység mellett többrétű szolgáltatói portfólióval rendelkeznek, és jelentős szerepet vállalnak az ország társadalmi, kulturális életében. Az előbb említett három pillér megyei szinten is meghatározó, amely kapcsán a főtitkár külön kiemelte a megyei szervezetek elnökeinek elhivatott hozzáállását és az ő munkájukat segítő, a VOSZ irodahálózatának szakmailag felkészült vezetőit, munkatársait. A megyei szervezetek munkájának eredményességét jól bizonyítja az immár egy évtizede működő Megyei Prima Díjátadó gálasorozat, amely napjainkra elismert, nagy presztízsű kulturális megyei eseménnyé vált nemcsak a VOSZ, hanem a teljes vállalkozói társadalom számára.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.