BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Idén már nem lesz tender

Nem történik előrelépés idén sem a lassan két éve húzódó honvédségi helikopterbeszerzés ügyében, egyelőre a meglévő gépek egy részének felújítását fontolgatják.

A jelek szerint az idén sem történik semmilyen előrelépés a lassan két éve folyamatosan napirenden tartott kormányzati helikopterbeszerzések ügyében, így a honvédelmi tárca átmeneti megoldásokhoz kell hogy folyamodjon – értesült lapunk. Információink szerint a legfrissebb terv az, hogy a tárca költségvetéséből legalább kettő Mi-8-as helikopter felújítására különítenének el forrásokat, hogy átmenetileg biztosítsák a kellő számú bevethető gépet.

A Magyar Nemzet pedig a múlt héten arról írt, hogy a két veszteglő Ecureuil mentőhelikoptert is hasznosítaná a honvédség. A lap emlékeztetett arra, hogy a légimentők által 1991-től használt gépeket 2014 novemberében azért kellett lecserélni az Ausztriából bérelt EC–135 típusra, mert az uniós szabályok szerint ilyen feladatkörben csak két hajtóműves gépek dolgozhatnak, márpedig ezek egy hajtóművesek.

A készülődő tenderről pedig igen szűkszavúan nyilatkozik a kabinet. A Magyar Nemzet ennek állására vonatkozó kérdésére a Kormányzati Tájékoztatási Központ egyetlen mondattal válaszolt: „A kormány továbbra is kiemelt prioritásként kezeli az érintett állami szereplők helikopterigényeit, aminek érdekében folyamatosan mérlegeljük a fejlesztési lehetőségeket, amelyeket az érintett tárcák (Honvédelmi Minisztérium, Miniszterelnökség) koordinálnak.”

Ennél viszont valamivel bátrabban fogalmazott még szeptemberben – Demeter Márta MSZP-s képviselő írásbeli kérdésére adott válaszában – Hende Csaba akkori honvédelmi miniszter: tájékoztatása szerint „a kormány a Honvédelmi Minisztérium előterjesztésére arról döntött, hogy biztosítja a helikopterek beszerzésének fedezetét. Mindez azt jelenti, a kormány megkezdi a nemzeti helikopterképesség létrehozását”.
Az üzemidejük vége felé járó gépek cseréje mellett szól, hogy a déli határszakaszon kialakult helyzet miatt a honvédségnek mindenképpen szüksége volna ténylegesen bevethető gépekre a kutatási-szállítási feladatok ellátásához.

A honvédelmi flotta megújításának időszerűségét eddig sem vitatta senki, ám a HM gondos előkészítésének ellenére a döntés egyre csak csúszott a beszerzésről. Az ehhez szükséges források nagyságát (csak a honvédelmi tárcánál) korábban 142 milliárd forintra becsülték, ideális esetben még ebben az évben aláírt szerződés és 2016–17-es szállítás mellett. A jelenlegi állást figyelembe véve ugyanakkor a kabinet legjobb esetben is csak jövőre jut el a szerződés aláírásáig, a szállítás időpontja pedig még inkább bizonytalan.

Benyújtották a pályázatokat

Lejárt hétfőn annak a pályázatnak a benyújtási határideje, amelyet az emberi erőforrások minisztere – a Magyar Légimentő Nonprofit Kft. közreműködésével – írt ki hét mentőhelikopter ötéves bérletére úgy, hogy a bérlő vételi joggal is rendelkezzen azokra. A hét helikopter ötéves bérleti díját nettó 30,7 milliárd forintra becsülte az ajánlatkérő. A bérlet jövő év március 11-én kezdődik, és 2021. március 10-ig tart. A hét helikopter együttes éves repülési ideje 1400 óra, amely 30 százalékkal növekedhet. A részleges javítás a bérbeadó feladata lesz. A tenderen az összességében legelőnyösebb ajánlat lesz a nyertes úgy, hogy az értékelési szempontok között túlsúlyos a hét helikopter ötéves nettó szolgáltatási díja.


Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.