Az új földforgalmi törvény a tavalyi bevezetése óta erőteljesen korlátozza a földvásárlást mint alternatív befektetésitermék-lehetőséget, de a műveléssel és a támogatási rendszer igénybevételével továbbra is kedvező hozamok érhetők el – áll az FHB által tegnap közzétett idei termőföldindexben, amely összecseng a napokban közölt KSH-adatokkal. Emiatt a mutató jelentős emelkedést produkált tavaly: 2014-re 305,5-re növekedett az egy évvel korábbi, 268,3-as szintről – áll a jelentésben. Ezzel az FHB Termőföldindex növekedése az elmúlt 13 év második legmagasabb szintjét érte el, de a 2013-as rekordértéket nem sikerült meghaladni tavaly. Az FHB kimutatásában a földterületek nominális értelemben 13,9 százalékkal drágultak, ez némileg elmarad a statisztikai hivatal által mért, a napokban közzétett 2014-es növekedéstől, amely 15 százalék volt.
Szakértők szerint a tavalyi áremelkedést fűthette a 2014. május 1-jén életbe lépő, számos megkötést tartalmazó földforgalmi törvény is. Többen ugyanis még ezen határidő előtt, a tavalyi év első hónapjaiban igyekeztek földet vásárolni. Az FHB adatai ezt a jelenséget is alátámasztják, mivel a jelentésből kiderül: az árak növekedése év közben lassult. Míg 2014 második negyedévében még több mint 8 százalékkal emelkedtek az átlagos termőföldárak, addig a harmadik és a negyedik negyedév már jóval mérsékeltebb, 3,4 és 2 százalékos drágulást hozott.
Könnyen lehetséges, hogy ez a trend tovább folytatódik, és 2015-ben már nem drágul tovább a föld. Bár az idei első negyedévre még nincsenek teljes körű adatok, de az új földforgalmi törvény korlátozó intézkedései miatt a földpiacon inkább stagnálásra kell számítani – vélik az FHB szakértői.
A jelentés szerint a hazai mezőgazdaságban legjelentősebbnek számító szántóföld művelési ágban is érdemben nőtt 2014-ben a földek ára. Ez az árnövekedés ráadásul minden régióban megfigyelhető, jóllehet a földek minősége, az infrastruktúra és más tényezők miatt az egyes országrészekben jelentős különbségek vannak a földárak között. Az átlagos szántó ára tavaly meghaladta az egymillió forintot hektáronként. A föld azért is bizonyult az elmúlt években kiváló befektetésnek, mert a szántók ára 2007 óta folyamatosan növekszik, a 2007 és 2014 között eltelt hét évben pedig megduplázódott az értékük.
Majdnem ugyanilyen jó befektetés volt az elmúlt években szőlőt venni. Az FHB jelentéséből kiderül: a 2007 és 2014 közötti időszakban az átlagos szőlő egy hektárra vetített ára 75 százalékos mértékben növekedett. Bár kisebb mértékben, de emelkedett az ára a többi művelési ágba tartozó földterületnek is, így a gyepterületek, az erdők, valamint – néhány éves lejtmenet után – a gyümölcsösök értéke is növekedett a 2007 óta eltelt időszakban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.