BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Stratégiaváltás a Bayernél

Csak az Aspirinből már nem lehet megélni – a Bayer ezért úgy döntött, a jövőben a rákkutatásra koncentrálja erőforrásait. Németország legértékesebb cége immár tíz éve adós új rákellenes gyógyszer piaci bevezetésével, ennek a sorozatnak vet véget új stratégiájával. A váltás mögött szikár profitérdekek húzódnak meg, hiszen a tavaly még 65 milliárd dolláros piac 2018-ra az előrejelzések szerint 100 milliárd dollárosra bővül, s ebből szeretne minél nagyobb szeletet kihasítani a Bayer. Az új tervek szerint 2020-ig öt új medicinával és sugárterápiás kezeléssel szélesíti a kínálatát – írja a Bloomberg. A kísérleteket három éve kezdték meg, akkor duplázták meg, s növelték 17-re kísérleti rákgyógyszereik számát. Ezek közül érhet be több is a következő négy évben, ami David Weinreich fejlesztési igazgató szerint hozzásegítheti a Bayert ahhoz, hogy az onkológiai gyógyszerek piacán mellékszereplőből főszereplővé vál­hasson. Egyik főszereplővé, hiszen a 34 rákgyógyszert fejlesztő piacvezető Roche-sal egyelőre nem konkurálhat. Amíg a németek kutatási büdzséje tavaly 2 milliárd dolláros volt, a svájciak 8,4 milliárdot invesztáltak ezen a területen.

A Bayer legelőbbre a prosztatarák és a non-Hodgkin-limfóma kezelésére szolgáló gyógyszerének a kifejlesztésében tart. Tíz éve lépett a piacra a pajzsmirigy-, a máj- és a vesedaganatok kezelésében hatásos Nexavarral. A medicina 773 millió eurós forgalmával tavaly a cég ötödik legkelendőbb gyógyszere volt. Összehasonlításképpen a Roche számára mintegy 6,4 milliárdot hozott a MabThera, ez a Bayer gyógyszergyártásból származó összbevételének a fele. A köztük lévő különbség csökkentését szolgálja, hogy a Bayer tavaly 2,9 milliárd dollárért megvásárolta a prosztatarák-kutatásban élen járó norvég Algetát, amellyel együtt a Thorium–227-es néven futó sugárterápiás módszer is hozzá került.

Werner Baumann igazgatósági tag nemrég elemzők előtt azt mondta, hogy a Bayernek a jelenleginél is több pénzt és energiát kell fordítania a rákellenes küzdelemre és az együttműködésre. E téren az utóbbi másfél évtizedben lemaradt a Bayer, de most a Heidelbergi Rákkutató Központtal és az izraeli Compugen biotechnológiai vállalattal való kapcsolat szorosabbra fűzésével próbálja hátrányát csökkenteni.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.