BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Dúskál az áramban az ország közepe

Jelentősen javul Dunaújváros térségnek villamosenergia-ellátása a Mavir Zrt. által pénteken átadott, közel hétmilliárd forintos beruházás révén. A Perkátán felavatott 400/120 kilovoltos alállomáson keresztül a paksi atomerőműben előállított villamos energia érkezik a régióba. A létesítményt az országos villamosenergia-rendszer irányítója, a Mavir Zrt. megbízásából az MVM ERBE társaság tervezte, és az MVM Ovit építette meg. Mindkét társaság az állami MVM energiaipari csoport tagja, ahogyan maga a Mavir is. A beruházásban nemzetközi beszállítók is részt vettek. A perkátai egység működése távvezérelt, ahogy ez a Mavir legtöbb alállomására is jellemző. A rendszerirányító jelenleg 31 alállomást felügyel.

A dunaújvárosi térség áramellátása eddig is biztonságos volt, de a mostani beruházással jobban lehet majd tervezni a karbantartások miatti leállásokat, és energiaellátási oldalról adottak lesznek a feltételek ahhoz, hogy a régióba újabb iparvállalatok költözzenek. Az érintett települések, valamint azok szaporodó ipari parkjai eddig csak a „normál” vezetéken jutottak áramhoz.

„Az alállomás a Mavir hálózatfejlesztési tervének a részeként létesült, a következő hasonló projekt a kerepesi egység lesz, annak átadása év végére várható” – mondta a Világgazdaságnak az avatón a Mavir Zrt. vezérigazgatója. Csomai Kamilla elmondta, hogy a társaság jövő évi tervei között szerepel a szigetcsépi alállomás építése is. Minden esetben sokéves munkákról van szó, a perkátai létesítmény előkészítése például már 2009-ben megkezdődött. Emögött az áll, hogy rendkívül időigényes a megfelelő helyszín kiválasztása, a tervezés és az elosztótársaságokkal (áramszállítókkal) való egyeztetés. Az engedélyek birtokában azonban maga a kivitelezés viszonylag gyorsan megtörténhet.

A Mavir nyilvános hálózatfejlesztési terve a határkeresztező kapacitások bővítését is tartalmazza. Ezekre is szükség van ahhoz, hogy az ország nagyfeszültségű átviteli hálózata az európai villamosenergia-rendszer részeként kulcsszerepet tölthessen be a térség stabil áramellátásában és az egységes európai villamosenergia-piac működésében.

Óriás naperőmű a Mecsekalján

Hazai méretekben óriásnak számit az MVM Hungarowind Kft. most elkészült pécsi naperőműve. A 10 megawatt teljesítményű létesítmény beruházási költségeiből 4,2 milliárd forint volt uniós és állami támogatás, ezt a beruházó 703 milliós önerővel egészítette ki. A 38 ezer napelemből álló erőmű várhatóan március első felében áll kereskedelmi üzembe, és akkortól évente közel 15 ezer tonnával csökkentheti a hazai szén-dioxid-kibocsátást. A napelempark a pécsi hőerőmű egykori, mára rekultivált zagyterén fekszik. A fotovoltaikus erőmű évente 10,1 millió kilowattóra villamos energia előállítására képes. Különlegessége, hogy nyolc, egyenként 1,25 megawattos, modulszerűen összekapcsolt, de egymástól függetlenül is működőképes mezőből épül fel.


Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.