BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kiárusítják a Quaestor banki jogosítványát

Másodjára próbálkozik a Quaestor Bank értékesítésével a tavaly április óta felszámolás alatt álló Quaestor Értékpapírkereskedelmi és Befektetési Zrt. képviseletében eljáró Pénzügyi Stabilitási és Felszámoló Nonprofit Kft. (PSFN). Először november végén hirdette meg a hitelintézet névértéken
2 milliárd forintos részvényeit, ám a január 15-i határidőig senki sem tett ajánlatot. Nem lehetett vonzó, hogy a vevő 2 milliárdért csak egy banki jogosítványhoz juthat – most nincs irányár. Amikor a Quaestor 2014 decemberében megvette az akkor Credigen Bank nevet viselő hitelintézetet annak francia anyabankjától, mindössze két ügyfele maradt.

Egy 550 ezer és egy 462 ezer forintos bruttó értékű svájcifrank-alapú személyi hitellel tartozó, az ő szerződéseiket ugyanakkor fel is mondták. Az akkor Quaestor Bankra átkeresztelt, a 2014-es évet 433 millió forintot veszteséggel záró hitelintézet vételét az a szándék vezérelte, hogy azzal váljon teljessé a Tarsoly Csaba nevével fémjelzett Quaestor-csoport pénzügyi intézményi palettája. Ám utóbbi tavaly márciusi bebukása meghiúsította ezen elképzeléseket.

Elsőre kerül kalapács alá a tavaly januártól végelszámolás alatt lévő Magyar Vidék Hitelszövetkezetnek a Garantiqa Hitelgarancia Zrt.-ben meglévő 0,0128 százalékos részesedése. A 10 darab részvény 3 millió 163 ezer forintos irányára több mint a háromszorosa a névértéknek, amit az indokolhat, hogy a Garantiqa 2014 végi 24,8 milliárd forintos saját tőkéje ugyanennyivel haladta meg a 7,8 milliárdos jegyzett tőkéjét. Utóbbi 77,5 százalékát az állam adta össze – 30,7 százalékot közvetlenül, 46,8 százalékot pedig az MFB –, a többi részvényt több mint nyolcvanan, bankok, takarék- és hitelszövetkezetek, szakszövetségek és a Magyar Vállalkozásfejlesztési Alapítvány birtokolják.
A pécsi székhelyű Magyar Vidék vesztét az okozta, hogy a Magyar Nemzeti Bank által 2014 márciusában megállapított tőkehiányát tagjai nem akarták vagy nem tudták pótolni, s más szövetkezeti hitelintézetbe sem sikerült beolvadnia. Így közgyűlése októberben a jogutód nélküli megszűnésről döntött, s a megmaradt, mindössze 37 db (együttesen 200 millió forint bruttó tőkeértéket alig meghaladó, jórészt nem teljesítő) hitelt eladta a Mecsek Takarékszövetkezetnek, a vételárból pedig kifizette a betéteseit.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.