BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Szúnyogriadó: nyírják ki az összeset?

A Zika-vírus miatt egyértelmű álláspont, hogy amíg nincs a vírus ellen oltóanyag az egyetlen hatékony védekezés a szúnyogirtás. Már az is felmerült, teljesen ki kellene irtani a szúnyogokat, hiszen főleg a malária és egyéb betegségek miatt, évente több millió ember halálát okozzák.Ennek is lennének azonban veszélyei.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) hétfőn vészhelyzetet hirdetett a Zika-vírus miatt. A WHO becslései szerint idén négymillióra emelkedhet a kórokozó által okozott megbetegedések száma az amerikai kontinensen.
Közép-Amerikában egyelőre egy ősi módszerrel élnek: füstöléssel gyérítik a populációt. Tizenhárom országban van összehangolt szúnyogirtás és a lakosságot is kötelezték a védekezésre és a gyérítésre. Brazíliában 200 ezer katonát vetettek be a munkára.

Egy amerikai kutatócsoport bejelentette: modern eszközzel küzdene. Egy új génmódosítási eljárással állná útját az egyre nagyobb méreteket öltő Zika-járványnak. A szakértők úgy vélik, hogy módszerükkel néhány hónapon belül eltüntethetik a problematikus régiókból a vírust terjesztő szúnyogokat. A gene drive nevű új kísérleti módszerrel néhány generáción belül átírható egy teljes populáció génállománya és ha mondjuk egy olyan gént juttatnak be a szakértők a szúnyogokba, amely a nőstény utódokban sterilitáshoz vezet, rövid időn belül fel lehet számolni a teljes populációt. A módszert az elmúlt időszakban többen is alkalmazni próbálták az egyiptomi csípőszúnyogok és az ázsiai tigrisszúnyog megfékezésére, amelyek a Zika mellett számos más betegség terjesztésében is szerepet játszanak. Anthony James, a Kaliforniai Egyetem kutatója az új eljárás egyik legnagyobb szakértője a tavalyi évben olyan szúnyogokat már létrehozott a módszerrel, amelyek immunrendszere gátolja a maláriát okozó parazita átadódását a vérszívóknak. És Nagy-Britanniában is értek el jó eredményeket hasonló génkezeléssel.

Ausztráliában – etikai okokból – nem a szúnyogok megölésére törekednek. A tudósok inkább azon dolgoznak, hogy a rovarok ellenállóvá váljanak a Dengue-lázzal szemben. Olyan baktériumokat vizsgálnak, melyek meggátolják, hogy a szúnyogok terjeszteni tudják a betegséget.

Azon túl, hogy felvetődik egy filozófiai kérdés is, miszerint az embernek joga van-e önös érdekekből teljesen eltüntetni a földről egy élőlényt, más sokkal praktikusabb megközelítés is van. Például, ha a szúnyogokat elpusztítanánk, nem venné-e át más rovar ezeknek a betegségeknek a terjesztését hiszen azon a kettő fajon kívül, amelyik embernek is képes átadni másik hat szúnyogfajból is kimutatták már a kórokozót. Ennél is lényegesebb az, ha hiányozna a táplálékláncból a szúnyog, az hogyan hatna a többi élőlény fennmaradására, milyen más állatot sodornának ezzel veszélybe?A kérdések egyelőre elméletiek, hiszen mivel rengeteg szúnyog él a földön, hatalmas munka és rengeteg pénz lenne, hogy eltüntessék az összeset.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.