Összesen 25 esetben ellenőrzött fogyasztói csoportot, vásárlói klubot működtető vállalkozást a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság (NFH) 2015-ben – tájékoztatta a Világgazdaságot a hatóság. Tíz esetben hirdetés útján értesültek a fogyasztói csoportot szervező, működtető tevékenységről, emellett tizenöt fogyasztói kérelem, közérdekű bejelentés alapján vizsgálódtak.
A Brazíliából indult, Magyarországra portugál közvetítéssel az 1990-es évek elején eljutott, majd gomba módra szaporodó fogyasztói csoportok olyan vásárlási társulások, amelyekben a csatlakozók vállalják, meghatározott mértékű részleteket fizetnek, hogy az így összegyűlt pénzből bizonyos időközönként sorra megszerezhessék egy-egy nagy értékű árucikk – általában ingatlan (akár külföldi is) vagy gépkocsi – tulajdonjogát, illetve igénybe vehessenek egy adott szolgáltatást. A szerződéseket meghatározott futamidőre kötik, amely alatt a tagnak hozzá kell jutnia – például sorsolással – az ígért vagyontárgyhoz.
Ám annyi csoport tönkrement, megszűnt, vagy eltüntette a vagyonát, köztük tagjainak befizetéseit, hogy az Országgyűlés 2012. január 1-jével megtiltotta ilyenek létrehozását. Emellett előírta, hogy 2014. január 1-jétől új fogyasztó kizárólag – a szerződés felmondással történő megszüntetése következtében – kieső fogyasztó helyére vehető fel, s tilos fogyasztói csoportba fogyasztókat nyilvános felhívás útján gyűjteni. A fogyasztói csoportot működtető vállalkozások tevékenységük folytatását 2014. január 31-ig kötelesek voltak bejelenteni az NFH-nak. Ezt heten tették meg, arról azonban a hatóságnak nincs adata, hogy a tagokkal kötött szerződések mikor járnak le.
Az NFH a hivatalból indított eljárásai során tíz olyan hirdetést azonosított tavaly, amelyet fogyasztói csoportot szervező, működtető vállalkozás jelentetett meg. A fogyasztói csoportokat népszerűsítő reklámok, hirdetések csaknem minden esetben kedvező feltételű („fix forint alapon/ingatlanfedezet nélkül”), az esetek többségében azonnali „hiteleket” („Várakozás és mellébeszélés helyett!”, „Gyorskölcsön!”) ígértek az arra különösen rászoruló fogyasztóknak („vállalkozóknak/nyugdíjasoknak/BAR (KHR) listán szereplőknek” „nyugdíjasoknak, akár 75 éves kor felett is”).
A kérelemre indult eljárások közül hét esetben indult hatósági eljárás a fogyasztói csoport szervezésének tilalmát kimondó rendelkezés megsértésének gyanúja, illetve nyilvános felhívás útján történő taggyűjtés miatt, továbbá azért, hogy az NFH megvizsgálja, megfelelően tájékoztatták-e a fogyasztókat. A Fővárosi Törvényszék cégbírósága egy fogyasztói csoportot működtető vállalkozást – a témavizsgálat ideje alatt jogerőre emelkedett döntésében – megszüntetett. Mindegyik esetben megindult a hirdetéseket közzétevő vállalkozások felelősségre vonása, több eljárás van folyamatban.
A fogyasztói csoportok létrehozásának tilalma miatt volt meglepő, hogy Rogán Antal január közepén bejelentette, a kormány a hasonló elven működő lakásszövetkezetek indításával kíván konkurenciát teremteni az évek óta sikeres hazai lakás-takarékpénztáraknak. A Miniszterelnöki Kabinetiroda vezetője példaként említette, hogy egy lakásszövetkezet ezer tagja közül évenként száz jutna új otthonhoz. Akkor a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. óvatosságra intett a nem kellően biztonságos feltételekkel működő fogyasztói csoportok, vásárlói klubok esetleges létrehozásával kapcsolatban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.