BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az IT-fejlesztésekben látják a jövőt

Bár az ellátási menedzserek szerint kemény év van mögöttük, de 2016-ot illetően összességében optimizmus a jellemző – derül ki a Magyar Logisztikai Beszerzési és Készletezési Társaság (MLBKT) évindító felméréséből.

Inkább a munkaerőhiány és a jogszabály-változások miatt aggódik a szakma, mint a labilis nemzetközi környezet miatt. Nem félnek a schengeni határellenőrzés visszaállításától sem.

Az MLBKT nem reprezentatív felmérése szerint a vállalatok kétharmada biztosan tervez idén fejlesztéseket, beruházásokat. Évek óta erősödő trend, hogy az ellátásilánc-menedzserek az IT-fejlesztésben látják a jövőt. Ez összecseng a különböző hosszabb távú prognózisokkal, amelyek szerint az informatikai fejlesztések (egyebek között a mobilapplikációk, a drónok alkalmazása) hatással lesznek az újabb logisztikai megoldásokra.

A szakemberek optimizmusát a Opten céginformációs szolgáltató adatai is alátámasztják. A szállítás és raktározás valamelyik alágazatát fő tevékenységként megjelölő cégek árbevétele tavalyelőtt és azt megelőző évben is szolidan emelkedett, a nyereségük pedig 2014-ben látványosan meglódult. Mivel a gázolaj ára 2015-ben tovább csökkent, a vállalati eredmények akár tovább is emelkedhettek, de pontos adatok csak a mérlegek május végi leadása után lesznek. A lakossági fogyasztás bővülése után az idei év második felétől, de még inkább 2017-től a szektor egyik nagy megrendelője, az építőipar is új lendületet adhat az ágazatnak.

Az MLBKT felmérése szerint továbbra is erősek a központosítási törekvések: a cégek harmada számít valamilyen terület centralizálására az idén. A válaszadók nagyjából felénél várható létszámbővítés, sok helyen a munkaerőforrások átszervezésére is sor fog kerülni.

A szakemberek kockázati tényezőként leggyakrabban a munkaerőhiányt és a hazai jogszabályváltozásokat említették. Ezeket követték a kiszámíthatatlan vevői igények, a jelentős piaci átrendeződések, a rendkívüli időjárás, a környezeti katasztrófa, az alapanyagárak emelkedése, a korrupció, a fegyveres konfliktusok, a terrorveszély, jogszabályváltozások külföldön, a határellenőrzések szigorítása.

Kitörési pont

A globális logisztikai piac a becslések szerint eléri a globális GDP 13,8 százalékát, ez mintegy 6700 milliárd dollár. Az Európai Unió és az Egyesült Államok logisztikai teljesítménye egyaránt évi 1200 milliárd dollár körül alakul. A fejlett országok logisztikai piaca általában az adott ország éves bruttó hozzáadott értékének 10–17 százaléka között alakul. Megbízható adat Magyarország esetében nincs, de becslések szerint ez az arány nem éri el a 10 százalékot. A logisztika hazánk versenyképességének javításában kulcsfontosságú tényező, az egyik legígéretesebb kitörési pont.


Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.