BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Sok ágazat számít lassulásra

A beruházások növekedését várja 2016-ban a lapunk által megkérdezett szakmai szervezetek zöme, de a munkaerőhiány komoly gondot okozhat, és több területen az állami szabályozás sem kedvez a befektetéseknek.

Idén alig érkezik uniós forrás Magyarországra a tavalyi rekordösszegű lehívás után, ezért az elemzők arra számítanak, hogy a tavalyi 0,6 százalékos növekedés után nagymértékben lefékeződnek a beruházások. 2015 végén már a korábbi húzóágazat, az autógyártás sem segítette a beruházásokat a KSH szerint, Kilián Csaba, a Magyar Gépjárműipari Egyesület (MGE) főtitkára mégis optimista. „Az autóipar dinamikusan fejlődött az elmúlt években, és ez a lendület még mindig tart” – véli Kilián. Az MGE 42 tagvállalata – amelyek együtt a magyar GDP mintegy 10 százalékát termelik meg – az elmúlt két-három évben évente több mint kétmilliárd eurót fektetett be Magyarországon. „Növekedés várható az Audi és a Mercedes termelésében, ahol gyáranként évi 200-300 ezer autó összeszerelésére van reális lehetőség. A Suzuki eladása is tovább bővül” – fejtette ki Kilián Csaba. Mindez magával húzza a beszállító ipart is, vagyis a kis- és középvállalkozásokra is kedvező hatása van. A főtitkár lehetségesnek tartja új beruházók megjelenését is az ágazatban.

Deák László, a Magyar Gépipari és Energetikai Országos Szövetség elnöke is a járműgyártás bővülésére számít, más szektorokban azonban rosszabb a helyzet. „A magyarországi energetikai gépgyártás területén nagy projekt idén nem várható, amelyeket pedig a későbbi évekre előkészítenek, azok a hulladékok energetikai célú hasznosítását célozzák” – mondta Deák. A gázárak csökkenése nem ért még el olyan hatást a gázüzemű erőművek tulajdonosainál, hogy újabb karbantartásokat, felújításokat, bővítéseket indítottak volna, a paksi bővítés sincs olyan szakaszban, hogy megmozdítsa a hazai gépgyártást. Deák szerint a következő évek fejlesztési kihívása a gépipari vállalatok működésének digitalizálása.

„A bankszektorban a termék- és szolgáltatásfejlesztéseken belül már az áttörés ideje érkezett el az elektronikus, digitalizált termékfejlesztés terén – véli Kovács Levente, a Magyar Bankszövetség főtitkára. Ahogy a társadalom igényei folyamatosan változnak, úgy alakul át a banki szolgáltatási paletta is. Így egy fiókbezárás is az alkalmazkodás jele lehet. Az e-termékek kifejlesztése és bevezetése költséges, az üzemeltetés azonban takarékos. A gazdasági válság szűk évei után – tette hozzá a főtitkár – eljutottunk a növekedés időszakához.”

Az infokommunikáció területén is növekedés várható, de vannak gondok is. Vityi Péter, az Informatikai, Távközlési és Elektronikai Vállalkozások Szövetségének alelnöke szerint a szakemberek hiánya okozza a legnagyobb problémát az ágazatban. „Ha minden kedvezően alakul, akkor a következő két évben 22 ezer új állás keletkezhet a szektorban, ami jelentős bővülés lenne, hiszen az informatikai cégeknél jelenleg 122 ezer főt foglalkoztatnak” – mondta lapunknak Vityi Péter, aki szerint főleg a külföldi piacokra dolgozó vállalatok terveznek bővülést.

Más szektorban viszont ha terveznének, akkor sem bővíthetnek. „A beruházásokat visszafogja plázastop, amely még mindig gátolja a nagy kereskedelmi cégek növekedését” –  mondta lapunknak Vámos György, az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára. Kiemelte azonban azt is, hogy a kiskereskedelem forgalma folyamatosan nő, ami természetesen felfelé húzza a beruházásokat is.

Vegyes a kép az ingatlanszektorban

Eltérő beruházási kedv és potenciál tapasztalható az ingatlanszektor egyes alágazataiban. A lakásépítéseket növelni fogja az új lakások áfájának csökkentése és a családi otthonteremtési kedvezmény kibővítése – mondta Takács Ernő, az Ingatlanfejlesztői Kerekasztal Egyesület (IFK) elnöke. A keresletnövekedés azonban nagyrészt az önerős építkezésekben fog lecsapódni, és csak kisebb arányban profitálhatnak belőle az ingatlanfejlesztők. Az ipari ingatlanok szektorát elsősorban a GDP-növekedés határozza meg, itt is elképzelhető szerényebb bővülés. A befektetőktől függő irodapiacon sokat lendítene, ha az ország adósságbesorolása kikerülne a bóvlikategóriából, és a nagy külföldi ingatlan- és nyugdíjalapok újra beruháznának. A kereskedelmi ingatlanok esetében a vasárnapi boltzár és a plázastop miatt nem várható jelentősebb bővülés. Az év második felében élénkülést hozhat a MARK Magyar Reorganizációs és Követeléskezelő Zrt. működése, ami ugyan közvetlenül az ingatlantranzakciók számát fogja növelni, ám az adósságspirálból kivezetett projektek újra finanszírozhatóvá válásával áttételesen a beruházási aktivitásra is hatással lesz.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.