Rajt-cél győzelmet aratott és így 400 millió forintnyi tanácsadói megbízást nyert el a Miniszterelnökségtől a Nagy és Kiss Ügyvédi Iroda és a CEU Tender Kft. (a cégnek nincs köze a Közép-európai Egyetemhez) párosa. Pikánssá az teszi a tendert, hogy az uniós forrásból finanszírozott külső tanácsadó feladata történetesen a közbeszerzések szabályosságának ellenőrzése volna. Nos, a csúcsellenőr kiválasztása ezúttal nem nyílt, hanem a brüsszeli auditorok által üldözött, egyszereplős versenyben dőlt el, a duó ugyanis egyedüli ajánlattevőként nyert a kancellária hirdetmény nélküli, tárgyalásos eljárásán.
Ezt a módszert jellemzően olyankor alkalmazzák, amikor a nyílt eljárásra nem akadt jelentkező, vagy csak adott gazdasági szereplő teljesítheti a feladatot, esetleg előre nem látható okból rendkívüli sürgősséggel kell vállalkozót keresni. A Miniszterelnökség lapzártáig nem válaszolt a Világgazdaság indoklást firtató kérdésére, de egyik verzió sem passzol igazán a konkrét esetre. A 200-200 milliós feladat egyike sem tűnik váratlan eseménynek – annyi látszik a hirdetményből, hogy az első darab még a 2007–2013-as finanszírozási ciklushoz, a második már a 2014–2020-as időszakhoz, a Köfophoz (közigazgatás- és közszolgáltatás-fejlesztés operatív program) kapcsolódik.
Számos alkalmas tanácsadó lelhető a piacon, de kétségtelen, hogy közülük a nyertesek évek óta nagy bedolgozói a Miniszterelnökségnek, illetve voltak már az uniós forrást menedzselő elődnek, a Nemzeti Fejlesztési Ügynökségnek is. A CEU Tender tagja volt annak a konzorciumnak, amelyik 960 milliós tanácsadói tendert nyert el még az NFÜ-től – majd további 256 millióval megtoldotta a megrendelést. Később a kft. az akkor még Nagy és Pál Ügyvédi Iroda néven futó formációval közösen több mint egymilliárd forintnyi munkát nyert el.
Az OLAF, az Európai Csalás Elleni Hivatal helyszíni vizsgálata alapján számos olyan súlyos szabálytalanságot gyanított, amelyek miatt a közbeszerzések csúcsellenőrzésére kifizetett összesen 2,4 milliárd forint 100 százalékának visszafizetését javasolta tavaly. Adócsalás, hűtlen kezelés, vesztegetés, csődbűncselekmény, magánokirat-hamisítás és passzív korrupció szerepel az OLAF bűnlajstromán. A csalás elleni szervezet jelzése alapján a Fővárosi Főügyészség nyomozást rendelt el a múlt nyáron, és a kutakodás azóta is tart. Bár az OLAF vizsgálata konkrét csalás nyomaira – például készpénzes kifizetésekre – a konzorcium által bevont alvállalkozók körében bukkant, a Világgazdaság értesülése szerint nemrég a CEU Tendernél, illetve az ügyvédi irodánál is kutakodtak az adónyomozók.
A Miniszterelnökség bizalmát szemmel láthatóan nem rendítették meg az OLAF-vizsgálat hullámai, nem törték derékba a tanácsadók karrierjét. A CEU Tender, illetve az ügyvédi iroda egy másik állami megatenderen is befutott: a Nemzeti Fejlesztési Programiroda Nonprofit Kft. összesen 5 milliárdos tanácsadói pályázatán. De jók az esélyeik egy újabb befutóra: finisben van a Miniszterelnökség következő négy évre szóló, a közbeszerzések szabályosságának ellenőrzésére szolgáló, ugyancsak 5 milliárdos tendere.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.