Márciusban 12 434 lakóingatlan cserélt gazdát Magyarországon, ennél a válság óta csupán egyetlen hónapban, 2012 januárjában, a végtörlesztési időszak csúcspontján volt élénkebb a forgalom – írta a Duna House ingatlanközvetítő. Ez az adásvételi szám azért is kimagasló, mert márciusban a nemzeti ünnep négynapos hosszú hétvégét jelentett, és húsvét is ekkorra esett, vagyis a megszokottnál kevesebb volt a munkanap. Az ingatlanhálózat összegzése szerint az idén az első három hónapban 33 316 lakóingatlan cserélt gazdát, ami a tavalyi első negyedévi forgalmat 4 százalékkal, a 2014-es hasonló időszakot pedig mintegy 60 százalékkal múlja felül.
A pörgés egyelőre a használt lakások piacán tapasztalható, hiszen az új lakások esetében még nagyon szűk a kínálat. A remények szerint ezen az év második felétől kezdve, de inkább jövőre már sokat javíthatnak a kormányzati intézkedések is, elsősorban az új lakások áfájának 5 százalékra való csökkentése, ami mellett az ingatlanfejlesztőknek már megéri az új lakások építése, valamint a családi otthonteremtési kedvezmény (CSOK) kibővítése, amely extra keresletet jelenthet az új lakások piacán.
Évente tízezres nagyságrendű új lakóingatlan építése maradt el 2009 óta, a válság következtében – állítják az OTP Bank szakértői. Becslésük szerint évente megközelítőleg 25 ezer új lakóingatlanra lehet kereslet a következő időszakban. Bár az ingatlanfejlesztést ösztönző lépések hatása legkorábban egy év múlva lesz igazán érezhető, de az építési boom első jelei már most érzékelhetők: a tavaly kiadott építési engedélyek száma ugyanis 30 százalékkal volt több, mint egy évvel korábban, így meghaladták a 12,5 ezret.
A fővárosban és környékén 7000 új lakóingatlan építésének előkészítése van folyamatban, és további 3000 úgynevezett egyéb építői körtől várható beruházás, így mintegy 10 ezer új lakás építése várható a közeljövőben. A vállalkozók szerint az ágazatban legdinamikusabb fejlődés Budapesten és agglomerációs övezetében várható. Budapesten a várható ingatlanfejlesztések 70 százaléka társasház, 30 százaléka egyéni építés.
A fővárosban és környékén 7000 új lakóingatlan építésének előkészítése van folyamatban, és további 3000 úgynevezett egyéb építői körtől várható beruházás, így mintegy 10 ezer új lakás építése várható a közeljövőben. A vállalkozók szerint az ágazatban legdinamikusabb fejlődés Budapesten és agglomerációs övezetében várható. Budapesten a várható ingatlanfejlesztések 70 százaléka társasház, 30 százaléka egyéni építés. fotó: Lang Róbert -->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.