BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Ma ér véget a boltzár - ezután sem nyit ki minden bolt vasárnap

Egy évet és pár hetet élt a vasárnapi boltzár Magyarországon, miután ma már eltörlik az erről szóló törvényt. Kezdődhet a verseny: ki tud előbb kinyitni.

Még el sem kezdhette az aláírásgyűjtést az MSZP a vasárnapi boltbezárásról szóló népszavazás kezdeményezésére a Kúria múlt heti ítélete után, a kormány már okafogyottá is tette. Rogán Antal, a Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszter tegnap bejelentette: a kormány azt javasolja a parlamentnek, vonják vissza a vasárnapi munkavégzés tilalmáról szóló törvényt. A lépés, vagy legalábbis a gyorsasága azért is meglepő, mert Orbán Viktor kormányfő pénteken még arról beszélt, hogy a tilalmat kiterjesztenék a kereskedelmen kívül más szektorokra is.

A törvényjavaslatot ma tárgyalja a parlament, így napokon belül hatályba léphet, és visszaállnak a boltzár bevezetése előtti normák, vagyis az üzlet nyitvatartási idejét a vásárlási szokások, a foglalkoztatottak és a lakókörnyezet figyelembevételével a kereskedő állapítja meg.

A vasárnapi boltzár tavaly márciusi bevezetése óta nem sikerült az embereket meggyőzni arról, hogy számukra is pozitív és eredményes intézkedésről van szó – indokolta a döntést Rogán. Nem érdemes erre a népszavazásra elkölteni milliárdokat – tette hozzá –, miközben van sokkal fontosabb kérdés, ez pedig a Brüsszel által szorgalmazott kényszerbetelepítések ügye. Az utóbbi elleni fellépés szükségessége bekerült a tegnap beterjesztett törvényjavaslat indoklásába is, amelynek szakmai részében több ellentmondás is akad. Tegnap, a döntés bejelentésekor Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter – tárcája kutatására alapozva – azzal érvelt, hogy a forgalom szerkezetében alapvető változás nem következett be a vasárnapi boltzár bevezetése után, az üzletek zöme növelni tudta forgalmát. A törvény indoklásában viszont az szerepel: a vasárnapi tilalom egyik célja az volt, hogy a forgalom a multinacionális cégek felől a kisebb kereskedelmi egységek felé terelődjön, és ez a kormány szerint teljesült is.

A GfK Hungária nem érzékelt érdemi átrendeződést az egyes bolttípusok között. A piackutató cég szerint a kiesett forgalom zöme a nagy láncoknál maradt, csak más napokra tevődött át, a kisboltláncok forgalma azonban csökkent 2015 márciusa után. A független kisboltok ugyan növelni tudták részesedésüket a vasárnapi forgalomból, de a teljes időszakban nem nyertek a boltzárral, inkább a diszkontok hódítottak teret a többiek rovására.

A kormány szerint nem igazolódtak azok a félelmek sem, hogy elbocsátásokat, cégbezárásokat hoz a zárva tartás. A statisztikákból azonban más kép rajzolódik ki. Bár a négy főnél nagyobb kiskereskedelmi cégek alkalmazottainak száma nem változott érdemben tavaly, a kis- és nagykereskedelemben foglalkoztatottak száma összesen 8-9 ezerrel csökkent 2014-hez képest. Emellett 2015 első félévében 2300-zal csökkent a kiskereskedelmi értékesítőhelyek száma 2014 végéhez képest, ami valószínűleg főleg megszűnő kisboltokat takar. Ezt támasztja alá az is, hogy a Nielsen piackutató szerint 2016 elején 16 869 általános élelmiszerüzlet működött Magyarországon, 5 százalékkal kevesebb, mint egy évvel korábban. Főleg a hagyományos, 200 négyzetméteres és kisebb üzletek száma csökkent, különösen a déli megyékben.


„A legésszerűbb döntés született, amelyet a kormány hozhatott ebben a helyzetben” – mondta a Világgazdaságnak Vámos György, az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) főtitkára. Ám hetekbe, akár hónapokba is telhet, mire teljesen visszaáll a régi helyzet, mivel a kereskedelmi cégeket is meglepte a kormány döntése. A főtitkár szerint leggyorsabban – akár már most vasárnap – a kisboltok reagálhatnak, a nagy cégeknél nemcsak a munkarendet és az áruszállításokat kell átütemezni, hanem a beszállítói, bérleti és a munkaszerződéseket is módosítani kell. „Mihelyt megjelenik a Magyar Közlönyben a jogszabály, elkezdődik a verseny a kereskedelmi cégek között, hogy ki tud előbb kinyitni vasárnap” – hangsúlyozta Vámos György.

Várhatóan ezután sem lesz minden üzlet nyitva vasárnap, ahogy a boltzár előtt sem érte meg mindenkinek nyitva tartani. Jó példa erre a SPAR, amely lapunknak azt válaszolta: a vasárnapi zárva tartás eltörlése esetén arra fognak törekedni, hogy megteremtsék az újranyitás feltételeit, de csak ott, ahol a vásárlói visszajelzések ezt indokolják – ilyenek lehetnek a belvárosi területek vagy az idegenforgalmilag frekventált helyek.

Nem egyeztetett a kormány

Elfogadhatatlannak tartja Bubenkó Csaba, a Kereskedelmi Dolgozók Független Szakszervezetének elnöke a vasárnapi zárva tartás tilalmának visszavonását. Ez az érdekképviselet támogatta a zárva tartást – mondta lapunknak Bubenkó. A szakszervezetet azért is meglepte a döntés, mert információik szerint senkivel sem egyeztetett a kormány. A műszakpótlékok kifizetése miatt a változás – cégmérettől függően – több százmillió forint pluszkiadást jelenthet a vállalkozásoknak, erre rakódnak az üzemeltetés pluszköltségei. A kereskedelem alapproblémája, hogy alacsonyak a bérek, de Bubenkó szerint erre nem megoldás a vasárnapi pótlék. Az is kérdés, hogy a változás miként befolyásolja az egyes áruházláncoknál most folyó bértárgyalásokat. Eddig a vasárnapi zárva tartásról szóló jogszabály „felülírta” a munkatörvény azon passzusát, amely szerint a munkaadó akár heteken keresztül is folyamatosan dolgoztathatja a munkavállalót. Most ezt is elveszítik a kereskedelemben dolgozók – emelte ki Bubenkó. (D. J.)


Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.