A Magyar Telekom a száz forint névértékű törzsrészvényenként 15 forint osztalékot fizet 2015-ös üzleti éve után - határozott a társaság éves közgyűlése, melyen a részvényesek 66,67 százaléka jelent meg. Ebből 59,21 százalékkal a fő tulajdonos, a német Deutsche Telekom Europe B.V. szavazott. Az osztalék kifizetésének első napja május 25. lesz, a tulajdonosi megfeltetésre pedig május 13-án kerül sor, vagyis aznap kell birtokolni a papírt.
Ez azt jelenti, hogy a részvényeket utoljára május 10-én lehet osztalékszelvénnyel megvásárolni. A Telekom 15,6 milliárdot fordít az osztalékfizetésre a közel 20,4 milliárdos, magyar számviteli szabályok szerinti adózott nyereségéből, míg 4,8 milliárdot az eredménytartalékába helyez.
Az osztalékfizetést az teszi lehetővé, hogy a távközlési cég szabad készpénzállománya tavaly 26,7 milliárd forinttal nőtt, szemben az előző két évvel: 2013-ban gyakorlatilag stagnált, mindössze 600 millióval nőtt, 2014-ben pedig 13,8 milliárd forinttal csökkent.
A szabad készpénzállomány bővülése magyarázza, miért tért el a Telekom igazgatósága attól a korábban meghatározott zsinórmértéktől, miszerint csak akkor javasolnak osztalékfizetést, ha a nettó eladósodottsági arány 30-40 százalék között lesz. E ráta ugyanis 2015 végén 42,9 százalék volt. Annak csökkentése és 30-40 százalék között tartása a társaság ez évi célja. Emellett a cég az idei évre 580-590 milliárd forintos árbevételt tervez, ami jócskán elmarad a tavalyi 656 milliárdtól. Ennek legfőbb oka, hogy a Telekom 2015. augusztus 1-jén kilépett az energiapiacról, attól kezdve nem értékesít földgázt a lakosságnak.
A befektetők által leginkább figyelt adó-, kamatfizetés és értékcsökkenési leírás előtti eredmény (EBITDA) a tervek szerint az idén 187-191 milliárd forint lehet, ez 2015-ben 187 milliárd volt. A beruházások, befektetések a tavalyi 110 milliárd forintnál körülbelül tíz százalékkal lehetnek alacsonyabbak 2016-ban. A Telekom a tavalyi 32,9 milliárd forinttal szemben az idén valamivel kisebb különadót fizethet. Ennek nagyjából a háromnegyede távközlési adó, a többi közműadó.
A részvényesek felhatalmazták az igazgatóságot, hogy a közgyűléstől számított másfél éven belül a tőzsdén vásároljon a Telekom részvényeiből, legfeljebb a jegyzett tőke 10 százalékáig, ez 104 ezer darab papírnak felel meg. A saját részvényekért kifizetett ár nem lehet haladhatja meg 5 százalékkal nagyobb mértékben a Telekom-papíroknak a vásárlás napján a tőzsdei kereskedés nyitó szakaszában kialakult árát.
A közgyűlés 2019. május 31-ig megválasztotta a Telekom vezető testületeit. Az új nyolctagú igazgatóság egy helyen tér el az előzőtől, Branka Saramuca helyére Ralf Nejedl került. Az igazgatóság elnöke Kerstin Günther maradt, s szerepel benne Christopher Mattheisen, a Telekom vezérigazgatója is. Egy változás történt a 12 fős felügyelőbizottságban (fb) is: a munkavállalókat ezentúl Bujdosó Attila helyett Hartai Sándor képviseli. Az fb elnöke Pap László maradt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.