BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nehéz az állattartóknak

Idén februárban a mezőgazdasági termelői árak összességében 2,8 százalékkal nőttek az előző év azonos időszakához képest. A növekedést a növényi termékek árának 7,3 százalékos emelkedése húzta, az élő állatok és állati termékek ára tovább esett – jelentette a KSH.

Az áremelkedés a növényeknél is inkább korrekció, nagy eltérésekkel. A gabonafélék nagyon nyomott ára 2,3 százalékkal nőtt, főleg a kukorica 16 százalékos drágulása miat. A búza ára 14 százalékkal csökkent, igaz, a gyümölcsöké 26, a burgonyáé pedig 58 százalékkal nőtt.

Aggasztó viszont, hogy az élő állatok termelőiár-szintje 3,7, az állati termékeké 7,8 százalékkal lett alacsonyabb. A vágósertés felvásárlási ára tavaly szeptember és december között 15 százalékot esett. Később ez visszafordult, de februárban is csak 322 forint volt kilónként, ami biztos veszteség a termelőknek.

„A szántóföldi növénytermesztés nettó megtakarító pozícióba került, korábban olyan jó évei voltak, hogy a szereplők többsége a mai árak mellett is biztosítja a likviditását” – mondta lapunknak Hollósi Dávid. Az Erste Bank Agrár Kompetencia Központjának vezetője hozzátette: sok esetben a kisebb szereplők is kapcsolatban vannak integrátorokkal, ahonnan segítségre számíthatnak. Az állattartók helyzete más. „Az áfaváltozások miatt a baromfifogyasztás visszaesett, a sertéshús, valamint a tehéntej termelése pedig sokaknak veszteséget jelent. Azok viszont, akik kellően hatékonyak, korszerű infrastruktúrával gazdálkodnak, még a mostani árszintek mellett is ki tudnak jönni nullára” – véli Hollósi, aki szerint jelenleg aránylag könnyű forrást szerezni a mostani időszak áthidalására.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.