Nem cserélik le az egy éve forintosított devizahiteleket a háztartások, pedig sokan találhatnának jobb feltételű kölcsönt. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) adatai szerint csupán 48 milliárd forintnyit váltottak át tavaly a 3300 milliárd forintnyi forintosított devizahitelekből kedvezőbbre, ami jócskán alulmúlta a várakozásokat. A bankok is arról számoltak be lapunknak, hogy minimális volt az érdeklődés a hitelkiváltás iránt, az UniCreditnél nem is számítanak arra, hogy ezen a téren változás lesz majd. A CIB-nél az idei igénylések 44 százaléka hitelkiváltás, de a forintosított hiteleknek csupán a 4 százalékát cserélték eddig kedvezőbbre. A Raiffeisennél sem volt átváltási bumm, 0,5-1 százalékpontos kamatelőnyért ugyanis kevesen hajlandóak átalakítani a meglévő hitelüket.
Pedig a 0,5-1 százalékpontos kamatelőny is sokat számíthat, egy 10 millió forintos hitelnél ez évente 50-100 ezer forintot jelent. A devizahitelesek többsége 2007 után vette fel a hitelét, akkor pedig már a svájcifrank- és euróalapú lakás- és szabad felhasználású hitelek kamata is viszonylag magas volt. A svájcifrank-alapú lakáshitelek THM-je 2007 közepétől 6 százalék fölé emelkedett, 2008 közepén pedig átlépte a 7 százalékot, az euróalapú kölcsönöké pedig a hitelfelvételek legintenzívebb időszakában, vagyis 2009 után 10 százalék körül alakult. Ennek hatására nagyon sok hitelt a maximális kamattal forintosítottak. Ez egy éve lakáshitelnél 6,6, szabad felhasználású hitelnél 8,6 százalékos éves kamatot jelentett, tekintettel viszont arra, hogy a kölcsönöknek a kamatát a három hónapos Buborhoz kötik, mostanra a kamatok 5,7, illetve 7,7 százalékosra mérséklődhettek, vagy mérséklődnek a közeljövőben. Ezeket azonban még növeli a kezelési költség, emiatt a THM-jük 1-2 százalékponttal magasabb lehet.
Egy átlagos forintlakáshitelt viszont most már 5 százalék körüli kamattal és 5,7-5,8 százalék közötti THM-mel lehet felvenni a jegybank adatai szerint. Ráadásul a kiszámíthatóbb, a kamatukat nem háromhavonta, hanem több évre rögzítő konstrukciók sem sokkal drágábbak, 6-6,5 százalékos THM-mel kaphatók. Összességében véve még ezeknek a részlete is lehet alacsonyabb, mint az átváltott forinthiteleké. Addig persze, amíg csökken az alapkamat és a Bubor, a három hónapos kamatperiódusú hitelek törlesztőrészlete is folyamatosan mérséklődik, ezért megfontolandó a hitelkiváltás, egy kamatemelési periódus kezdetét követően viszont a fix törlesztőrészletű konstrukciók kerülhetnek előnybe.
A hitelkiváltást azért is érdemes lehet megfontolni, mert a költségek nemrég több banknál is mérséklődtek. Március 21. óta ugyanis a saját forrásból és más banktól származó hitelek elő- és végtörlesztését egységesen kezeli az erről szóló törvény, ez alapján kamatperiódus fordulóján jelzáloghitelnél legfeljebb 1,5, kamatperiódus közben pedig 2 százalékos kezelési költség számítható fel. Ez a költség pedig 2-3 év alatt megtérülhet azoknál, akik a maximális kamat mellett törlesztik most a forintosított hitelt. Korábban egyébként nem korlátozták, hogy milyen áron válthatják ki a jelzáloghiteleket más banktól származó forrásból. Igaz, a forintosított devizahitelesek tavaly nyáron kaptak két hónapot arra, hogy felmondják a régi banknál a hitelüket, és három másik hónapot arra, hogy egy új banknál díjmentesen kiváltsák a kölcsönt, a lehetőséggel viszont nagyon kevesen éltek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.