Újabb magyarországi gyártású termékkel, ezúttal forgóvázakkal szaporodott a svájci Stadler-csoportnál készülő vonatok fődarabjainak a száma. A Szolnokon beindított termelést ugyanott korábban kocsiszekrénygyártó, Pusztaszabolcson pedig vonatkarbantartó bázis beindítása előzte meg. A Világgazdaságnak az idén tíz éve működő és már három cégből álló Stadler Trains Magyarország vezetője, Dunai Zoltán nyilatkozott.
Milyen előnyöket remél a Stadler a szolnoki forgóvázgyártás beindításától?
– Már 2011 végén világos volt, hogy szükségünk van egy forgóvázjavító üzemre saját karbantartó feladatunk ellátásához. Miután létrehoztuk az egy műszakban évi 260 forgóváz javítására képes üzemet, kézenfekvő folytatásnak kínálkozott vagy a gyártás beindítása, vagy az, hogy hozzálátunk a Stadler-csoporton kívüli vonatok forgóvázak javításához is. Mindkettőben láttunk fantáziát: az utóbbiról már tárgyalunk lehetséges partnereinkkel, de közben egy körülbelül egymilliárd forintos, pótlólagos beruházásnak köszönhetően elkezdtük a gyártást, és már elkészültek az első forgóvázak is. A MÁV-Start által legutóbb a Stadlertől rendelt 15 villamos motorvonat mindegyikében szolnoki forgóváz lesz, összesen tehát 75. Az első két Flirt szerelvény egyébként már a múlt héten megérkezett Magyarországra. Magából a forgóvázjavításból évi hárommilliárd forint bevételünk van, a gyártástól évente 5-6 milliárdot várunk.
Melyek a további fejlesztési tervek?
– A forgóváz egyik fő eleme, a teljes fékrendszer a magyarországi Knorr-Bremsétől származik, ez így is marad. Viszont felmértük egy másik fődarab, a forgóvázkeret legyártásának a lehetőségét itteni öntödék bevonásával, és tárgyalunk a harmadik fődarab, a kerekek egyik lehetséges külföldi gyártójával is. Az a terv, hogy a társaság Magyarországra hozza e tevékenységét. Reményeim szerint 2017-ben mindkét új munka elindulhat.
Milyen piacra szánják a csaknem teljesen hazai gyártású forgóvázakat?
– Egyik elképzelésünk szerint beszállítanánk a MÁV-Start által gyártandó IC+-kocsikhoz, bár úgy tudjuk, hogy a megrendelő csak az első néhány fődarabra lenne vevő, utána inkább a technológiát vásárolná meg. Figyeljük a vonatbeszerzési tendereket is. Ismert, hogy a GYSEV 10 villamos motorvonatot venne az IKOP-forrás terhére, a MÁV-Start pedig nagy, 600 fős befogadóképességű vonatokat szerezne be. Jó eséllyel emeletes járművekre ír majd ki pályázatot, hiszen egyszintes vonattal 600 főt csak egy 12 kocsis és 240 méter hosszú szerelvény tudna szállítani. Ha nyerünk, már kihasználhatjuk a nagyobb hazai beszállítási arányból adódó árelőnyt.
Hogyan áll a csoport eredeti magyarországi tevékenysége?
– Az évi 425 darabos gyártással már csúcsra járatjuk Szolnokon az alumínium kocsitestek gyártását. A bővítésnek csak a szakképzett munkaerő hiánya állít korlátot. A végső ajánlattételi fázisban van a MÁV 42 Flirt villamos motorvonatának a karbantartási pályázata is. A kisebb munkák a MÁV istvántelki műhelyében folynának, a nagyobbak pedig nálunk, Pusztaszabolcson.
Hol tart a Stadler és a Dunakeszi Járműjavító (DJJ) együttműködésének előkészítése?
– Kész a konzorciumi megállapodás tervezete, a szöveget rövidesen egyeztetjük. Mindig is nagyon jónak tartottam a DJJ adottságait, de partnerségre csak azután gondolhattunk, amikor a társaság már nem egy riválisunk, a Bombardier tulajdonában volt, hanem a magyar államéban. Éppen ezért félő, hogy újra kell gondolnunk a közös terveinket azon hírek miatt, amelyek szerint egy másik vetélytársunk, ezúttal az orosz Metrovagonmas szerezne tulajdonrészt a DJJ-ben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.