Akárhonnan nézzük is, a Focus RS harmadik nemzedéke szintet ugrott: 350 lóerős teljesítményével és összkerékhajtásával már nem a Mégane RS tekinthető a fő ellenfelének, sokkal inkább az olyan nagyágyúk felségterületén portyázik, mint a Mercedes-AMG A 45-ös vagy az Audi RS 3 Sportback. Vetélytársak ide vagy oda, az már most egyértelműen látszik, hogy az új RS-re sokan vártak, az előrendelések száma már a 3500-at közelíti világszerte, ami ebben a szegmensben nem kis dolog – hazánkban legkevesebb 12,1 millió forintot kell átutalni a kereskedőnek, hogy a sajátunknak mondjuk az RS-t.
S hogy milyen élőben az autó? Nem olyan harsány, mint egy Honda Civic Type R, de már messziről ki lehet szúrni, hogy ez nem a területi képviselő autója: a hátsó szárny akár egy szörfdeszka, a kocsi orrára meg akkora légbeömlőket vágtak, mintha nem is benzinre, hanem pusztán levegőre lenne szüksége a működéshez. A gépháztetőt felnyitva, szinte arcon vágja az embert a hűtő mérete: csak azért nem szárnyalja túl a 350 lóerőt a RS, mert ahhoz nagyobb hűtőkapacitás kellene, ennél nagyobb hőcserélő meg egyszerűen fizikailag nem fér el a Focus orrában. A blokk egyébként a Mustangból ismerős lehet, de nem túlzás azt állítani, hogy az öntvényen kívül alig van közös pont – nem csak azért, mert manufakturális módszerekkel, a „normál” motorokétól eltérő minőségbiztosítási rendszert alkalmazva készítik a Ford spanyol gyárában.
Gyakorlatilag a teljes perifériát lecserélték, beleértve a hengerfejet, a feltöltőt és a szívósort, az eredmény pedig több mint acélos, a túltöltéssel produkált 470 Nm-es nyomaték szó szerint hátba vágó élmény, rajtautomatikával meg egyenesen brutális.
A politikai korrektség jegyében az RS-ből sem hiányozhat a start-stop rendszer, noha nem vitás, a kuncsaftkörnek nem a decilitereken való spórolás, hanem az élményszint számít. Így aztán nem meglepő, hogy mi volt az első mondat, amit a fejlesztés kezdetekor felírtak az üres papírra: az új RS nem lehet alulkormányzott! Ebből kiindulva alkották meg a futóművet és a hajtásrendszert, mindig szem előtt tartva a főellenséget, az orrtolást.
Akár az erő 70 százalékát a hátsó tengelyre küldheti a vezérlés, de a dinamikus nyomatékvektor-szabályozás révén, oldalanként 100 százalékos átcsoportosításra is képes.
Ami a futóművet illeti, „mindössze” két üzemmódunk van. Normál programban is feszes az autó, hiszen a Focus ST-hez képest 33 százalékkal (elöl), illetve 38 százalékkal (hátul) keményebbek a rugók, a Sport üzemmód meg egy egészen másik világ. További 40 százalékkal lesz feszesebb a mágneses lengéscsillapítás, ami a gyakorlatban azt jelenti, hogy ez kizárólag versenypályára ajánlott. Ott nagyra értékeli a vezető, hogy féktávokon alig bólint a karosszéria, ahogyan azt is, hogy a kormány minimális elfordításra is válaszol. Ebben az üzemmódban annyira érzékeny a volán, hogy szó szerint olyan, mintha egy gokartban ülnénk, ennek megfelelően az izommunka is jelentős, de ha eléggé ügyesek vagyunk, az opcióként rendelhető Michelin Pilot Sport Cup 2-es, vágott slick abroncsokkal 1 g-s keresztgyorsulást is kisajtolhatunk a Focus RS-ből.
Akármennyire hangsúlyozza is a Ford, hogy a Focus RS-t úgy tervezték, hogy hétköznapi autónak is megfeleljen, azért elsősorban játékszernek tekinthető. Nyilván nem arról van szó, hogy kínszenvedés egy ilyen kocsival nap mint nap munkába járni, de közúton a teljesítményét nehezen, határait pedig szinte lehetetlen megtapasztalni. A Ford 30. RS. versenypályáért kiált.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.