A logisztika a topfizetésű területek közé tartozik. Az átlagkeresetek nem sokkal maradnak el a listavezető pénzügyi, biztosítási szféra havi bruttó 494 ezres átlagától vagy az információs és kommunikációs szektorban jellemző hasonló bérezéstől. A KSH adatai szerint tavaly a teljes munkaidőben dolgozók átlagos bruttó keresete Magyarországon 247 ezer forint volt. A Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság (MLBKT) nem reprezentatív felmérése alapján a logisztikai és beszerzési területen dolgozók közel háromnegyede (72 százaléka) ennél többet kapott, a bruttó átlag pedig 469 ezer forint volt. A logisztikus szakemberek keresetét nagyban befolyásolja végzettségük, beosztásuk, munkahelyük földrajzi elhelyezkedése, iparági tevékenysége és mérete is.
Budapesten és Pest megyében a fizetések a korábbi évekhez hasonlóan most is 20-30 százalékkal magasabbak az országos átlagnál a logisztika területén. A nagyvállalatoknál dolgozók pedig átlagban 30-50 százalékkal több fizetésre számíthatnak, mint a kkv-knál dolgozó társaik. A legmagasabb fizetéseket az építő- és az autóiparból jelentették a válaszadók, de az átlagosnál jobban fizetik munkavállalóikat a pénzügyi és a biztosítási szférában, a szállodaiparban tevékenykedő vállalatok, valamint a szállítással, raktározással vagy például az üzletvezetési tanácsadással foglalkozó cégek. A tanulás jó befektetésnek számít a logisztika területén is. Az egyetemi végzettség, a mesterdiploma, a doktori fokozat vagy a másoddiploma megszerzése akár bruttó 100-150 ezer forintnyi pluszt jelenthet a hónap végén.
A felmérésben a fizetéseken kívül vizsgálták még a béren kívüli juttatásokat, amelyek valamelyikében szinte minden megkérdezett részesült tavaly. Cafeteriajuttatást a válaszadók háromnegyede kap rendszeresen, beosztottként éves szinten 200-210 ezer forint az átlagos keret, vezetőként ez a csomag jellemzően 300 ezer forint feletti. A nem pénzügyi juttatások között a vállalati laptop-, illetve mobiltelefon-használat a legelterjedtebb. A megkérdezettek 63 százalékának van céges telefonja, 39 százalékuknak pedig notebookjuk – bár jelentős különbségek vannak az egyes beosztási szintek között. Az ellátási lánc területén dolgozók 91 százaléka minden hónapban ugyanannyit visz haza, míg a többieké teljesítményarányosan változik. Az utóbbiakat magasabb béren kívüli juttatásokkal kompenzálják.
Nagy az adatok szórása
Az MLBKT négy éve követi nyomon az ellátásilánc-menedzsment területén dolgozók fizetését. Az online kérdőíves felmérésben 1089-en vettek részt, az adattisztítást követően 501 választ vettek figyelembe az elemzésnél. A válaszadók összetétele rendkívül heterogén, de nem reprezentatív, ezért az adatok csak tájékoztató jellegűek. Az 501 válaszadó közlése alapján nagyok az eltérések, a szórás meghaladja a 700 ezer forintot. A minta relatív szórása 157 százalék, vagyis a fizetési adatok átlagosan ennyivel térnek el az átlagos, 469 ezer forintos összegtől.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.