BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Emelte a tétet a Bayer

Készpénzben ajánl 62 milliárd dollárt a német Bayer-csoport egyesült államokbeli riválisáért, a Monsanto agrárvegyipari cégért: a részvényenként 122 dolláros ár 37 százalékos prémiumot jelent a Monsanto május 9-i záróárfolyamához képest (a Bayer akkor jelezte először vételi szándékát, de még csak 40 milliárd dollárról volt szó). Ha a Monsanto elfogadja az ajánlatot, akkor ez lehet a valaha volt legnagyobb felvásárlás, amelyet német vállalat hajtott végre külföldön. Pozitív válaszra számítunk a Monsanto igazgatóságától – mondta a sajtónak a Bayer három hete hivatalba lépett vezérigazgatója, Werner Baumann, akit a cég egy nagy részvényese már az első felvásárlási szándékról szóló hírek hallatán „arrogáns birodalomépítőnek” minősített.

Az esetleges fúzió révén globális óriáscég jönne létre az agrárvegyiparban és a vetőmagtermelésben, az elsősorban gyógyszergyártóként ismert Bayer árbevétele a jelenlegi bő 46 milliárd euróról 60 milliárdra nőne, a szinergiák kihasználása három év után évi 1,5 milliárd euróval növelné a profitot a cég becslése szerint. Az ágazatban jó ideje zajlik a konszolidáció, részben azért, mert a mezőgazdasági árak csökkenése nyomán szűkül a kereslet. A globális vetőmagszektor negyedét uraló Monsanto sokáig ostromolta hiába az agrárvegyiparban a világpiacot 19 százalékos részesedéssel vezető svájci Syngentát, amelyet végül a kínai China National Chemical vásárolhat meg 43 milliárd dollárért, a két amerikai óriás, a Dow Chemical és a DuPont pedig éppen a tavaly decemberben elhatározott 130 milliárd dolláros összeolvadás tető alá hozásán dolgozik.

Korábbi hírek szerint az ugyancsak német BASF is érdeklődött a Monsanto iránt, de ez nem konkretizálódott, és a Reuters értesülései szerint a BASF nem készül ajánlati harcba szállni. Baumann ugyanakkor elhárította azokat a befektetői véleményeket, hogy jobb lenne egy vegyesvállalatot összehozni az amerikaiakkal: a Bayer-vezér szerint ennek adózási hátrányai lennének. Az akvizíció finanszírozása érdekében a Bayer mintegy 15 milliárd eurós tőkeemelést hajtana végre – idézte a MarketWatch Johannes Dietsch pénzügyi igazgatót.

A piac egyelőre nem honorálja a felvásárlási szándékot: a Bayer árfolyama 14 százalékkal gyengült május 10. óta, a mostani ajánlat hírére a hétfői nyitásban 3,6 százalékkal két és fél éves mélypontra, 86,3 euróra esett vissza, és délutánra 4 százalék körüli veszteségnél tartott. A Monsantónak viszont jót tett az érdeklődés: a nyitás előtti kereskedésben 9,5 százalékkal 111,17 dollárra szökött fel az árfolyama.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.