BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Hatalmas pusztítást okozott a tavaszi fagy

Még tart az elmúlt napok kárainak felmérése, ám az már biztos, hogy súlyos kiesést okozott a szokatlan hideg. Az alma szenvedhette el a legnagyobb kárt.

Területenként eltérő mértékben, de az eddigi becslések szerint mindenképpen súlyosan érintette a hazai zöldség-gyümölcs ágazatot az április utolsó napjaiban érkezett, szokatlan hideg és a hajnali fagy. Április 20–21-én és 25-én is kemény fagyok voltak az ország több részén, a legsúlyosabban talán mégis az április 29-i hajnal érintette az ültetvényeket Magyarország nyugati részén.

Egyelőre nehéz megmondani, hogy pontosan mit és milyen mértékben tett tönkre az április végén jött hideg, de eddig már mintegy ezer termelő jelentett be kárt, több mint 5 ezer hektáron, és ez a szám a bejelentések miatt folyamatosan nő. „A jelenlegi becsléseink szerint odalett a majdani termés 25-30 százaléka” – mondta a Világgazdaságnak Ledó Ferenc, a Fruitveb Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöke.

Az ország különböző részeit merőben másképp érintette az elmúlt napokban a fagy, sok esetben még egy településen belül is nagy eltérések vannak – hangsúlyozta Ledó Ferenc. A szervezet elnöke kiemelte: „A károk pontos felmérésére nagyjából két hét kell, már csak azért is, mert ekkorra derül ki, hogy az egyes ültetvényeken végül milyen hatással volt a növényekre a hideg.” Az is kérdés, hogy országosan mekkora területen tudtak védekezni a hideg ellen például fóliázással. „Ahol elfeketedtek a hajtások, ott egyértelmű a fagyás, vannak azonban olyan rügyek, amelyek csak megfáztak. Ezekről az elkövetkező napokban derül ki, hogy lepotyognak-e” – tette hozzá.

Érezhető kiesés lesz majd több termény esetében. „A fagy elsősorban a Nyírséget, Somogy megyét, valamint a nyugati országrészt, Győr-Moson-Sopron, valamint Vas megyét érintette kedvezőtlenül” – tette hozzá a szakember. Ledó Ferenc szerint a legnagyobb kárt a virágzó állomány, döntően az alma szenvedte el. Az elnök szerint azt még megbecsülni sem lehet, hogy a fagykár milyen hatással lehet az árakra, már csak azért is, mert a nagy termelőnek számító Lengyelországban is volt fagy, és ott is zajlik a károk felmérése.

A kárenyhítési alapban az idén 24 milliárd forint van, ebből kell majd a gazdák kárigényét kielégíteni. Egyelőre még nem lehet megmondani, hogy ez elegendőnek bizonyul-e. A gazdáknak 15 napjuk van arra, hogy kárigényüket bejelentsék.

A Soproni borvidéken mintegy 70-80 százalékban elfagytak a szőlőültetvények a péntekre virradó hidegben – közölte a Sopron Borvidék Hegyközségi Tanács elnöke pénteken az MTI-vel. Taschner István szerint az alacsonyabban fekvő területeken, Harkán, Fertőszentmiklóson és Fertőszéplakon minden hajtás megfagyott, ott az idén nem szüretelnek. A magasabban fekvő területek is károsodtak, de kisebb mértékben: Balf és Fertőrákos között 25 százalékos a kár.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.