Sorozatban tizenegyedik hónapja csökken a svájci óraipar exportja, amelynek értéke májusban 9,7 százalékos éves visszaesés után 1,56 milliárd frankra zuhant a Svájci Óragyártók Szövetségének (FIHS) összesítése szerint.
Vigasztaló legfeljebb az lehet, hogy a korábbi hónapok két számjegyű esése mérséklődött. Karórákból 1,9 millió darabot vittek külföldre, 8 százalékkal kevesebbet, mint az előző hónapban. Leginkább, közel 20 százalékkal a 60-150 ezer forintos árkategóriába eső órák iránti kereslet csökkent, de sem árban, sem kivitelben nincs olyan szegmens, amelyet ne negatív számok jellemeznének. Svájc egyik legfontosabb exportcikke iránt különösen Franciaországban és Olaszországban, illetve Hongkongban zuhant a kereslet, aminek egyszerű magyarázata van: egyrészt kevesebb kínai és japán turista érkezik Európába a tavaly novemberi párizsi terrortámadás óta, emiatt csökkent az általuk itt megvásárolt luxuscikkek mennyisége és értéke. Másrészt a kínaiakat az is elriasztja a vásárlástól, hogy Peking gyakorlatilag büntetővámot vetett ki a magánforgalomban bevitt luxustermékekre. Az már most biztosra vehető, hogy a svájci óraexport a tavalyi 3 százalékos visszaesésre is rátesz egy lapáttal az idén, súlyosbítva az okosórák előretörése miatt amúgy is aggódó óragyártók gondjait.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.