Szuperigazolványokat kapnak az őstermelők az idén, az NFC- (near field communication – érintés nélküli kommunikációs) technológiával is ellátott kártyák az év végéig váltják fel a régebbi igazolványokat. Január óta a Magyar Agrár-, Élelmiszergazdasági és Vidékfejlesztési Kamara (NAK) már az új dokumentumokat adja ki egy kormányrendelet alapján, ám péntektől erre már az adótörvényben is felhatalmazást kaptak. A jövő évi adómódosító csomag néhány paragrafusa már pénteken hatályba lép – így például az őstermelőkre vonatkozó passzusok egy része is. Július elsejétől egyértelműen szabályozza a törvény, hogy őstermelést csak Magyarországon található saját gazdaság megléte esetén lehet folytatni, vagyis nem járnak a kedvezmények akkor, ha a termelés a határokon kívül zajlik. (Az új szabályok szerint azonban saját gazdaságnak minősül a bérelt földterület is.) Pontosítja a jogszabály, hogy az őstermelők lehetnek egyéni vállalkozók is, persze csak más tevékenységek esetén.
A szabályozás felsorolja, milyen adatokat kell az őstermelői nyilvántartást hivatalosan vezető Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal és az igazolványokat kiállító – és az igényeket is kezelő – agrárkamara között megosztani. Tulajdonképpen ez a felsorolás az, ami lehetővé teszi, hogy olyan rendszer alakuljon ki, amelyben az őstermelőket a vásárlók maguk ellenőrizhetik.
A jogszabály értelmében az őstermelőknek be kell számolniuk arról is, milyen földterületekkel rendelkeznek, milyen növényeket termesztenek, milyen állatokat tartanak, milyen termékeket állítanak elő, illetve milyen vadon termő növényeket gyűjtenek, így mindenki biztosabb lehet majd abban, hogy nemcsak egy zöldségestől, hanem valóban a termelőtől vásárolta a krumplit vagy a répát. A törvény értelmében ugyanis a termelésről szóló adatok nyilvánosak is lesznek: szeptembertől a NAK-nak a honlapján és mobiltelefonos applikációján keresztül is elérhetővé kell tennie ezeket. A jogszabály indoklása szerint mindez a fogyasztói tudatosság erősítését, az őstermelők és a vásárlók közötti bizalom erősítését szolgálja: a vásárlók így meggyőződhetnek arról, hogy az őstermelő által értékesíteni kívánt terméket ténylegesen ő termelhette-e.
A tervek szerint a termelő nevére (vagy igazolványszámára) keresve lehet majd megtalálni az adatokat – közölték lapunk érdeklődésére válaszolva az agrárkamaránál. A fejlesztés most kezdődik, a NAK honlapja mellett a kamara egy applikációt is készít. Az új igazolványok szupermodern tulajdonsága, az NFC itt nyer majd értelmet: az erre alkalmas telefonokkal ugyanis az érintés nélküli technológiát használva lehet majd ellenőrizni az adatokat. Elegendő lesz az igazolványhoz tartani a telefont, és az applikáció kiírja, milyen terményekre regisztrált az őstermelő. Az áru eredetének ellenőrzése persze továbbra sem szűnik meg, ám a nyilvánosság segíthet kiszűrni azokat, akik csak visszaélnek az őstermelőkbe vetett bizalommal, illetve a nekik adott adókedvezményekkel.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.